Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяко 4-то семейство формира емигрантски нагласи у децата си

Резултатите от проучването бяха представени от евродепутата Момчил Неков.
Снимка: БГНЕС

Родителите във всяко четвърто семейство у нас формират емигрантски нагласи у своите деца. В същото време желание да емигрират имат едва 8 на сто от младежите. Това показва проучване на агенция АССА-М  за прогнозиране на нуждите от кадри през следващите 10 години, поръчано от Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент. Резултатите бяха представени от евродепутата Момчил Неков.

Изследвани са професионалният статус, нагласите, уменията и мотивите за трудова реализация и професионална кариера на активното население в област Силистра на възраст от 16 до 45 години. Според авторите на проучването изводите са валидни за цялата страна.

Такова изследване се прави за първи път у нас. То идва точно навреме предвид прогнозите, че до десет години пазарът на труда в Европа ще се промени коренно. Ще се търсят висококвалифицирани кадри с много нива на компетентност, а у нас те са дефицит, каза Момчил Неков.

„Тези данни, сега съдбата им е да стигнат до Министерството на образованието и науката и до Министерството на труда и социалната политика, за да се направят стратегии, които са нужни“, допълни той..

Масово хората в активна възраст се страхуват от трайна безработица, но в същото време нямат самочувствие на образовани и компетентни специалисти, сочи проучването.

Другият важен извод от изследването е липсата на диалог между бизнеса и образователните звена.

Най-много българи искат да емигрират в Германия и в Англия, след тях са Испания, Франция и Съединените щати.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!