На 17 февруари Република Косово отбеляза 11-ата годишнина от обявяване на своята независимост. През тези години, а и преди това Република България провеждаше и провежда активна политика в подкрепа на тази най-млада държава по пътя ѝ за признаване от международната общност и членство в световни и регионални организации и формати,– каза в интервю за Радио България Недялчо Данчев, посланик на Република България в Косово от 2014 година до момента. Според него през последните 4 години политическите и институционални контакти са много активни и те поставят добри основи за задълбочаващите се икономически контакти.
Бизнес форумът през миналата година в София, на който участваха най-голям брой представители на българския и косовския бизнес, получи висока оценка и разкри огромния потенциал на отношенията между нашите страни в икономическата сфера, – обясни посланик Данчев. – Подготвя се подобен форум и през настоящата година, но по-важното е, че представителите на бизнеса вече имат преки контакти и осъществяват комуникацията си на постоянна основа. Практическият резултат от това е рекордният стокообмен между България и Косово през миналата година“, като приблизителните и неокончателни данни са за над 70 млн. евро.
Безспорно тласък в двустранните отношения би дало либерализирането на визовия режим на страните от ЕС по отношение на Косово, но посланик Данчев не се ангажира с прогноза кога конкретно ще отпаднат визите за косовските граждани, тъй като предстоят избори за ЕП и съставяне на нова Европейска комисия и вече част от комисарите се подготвят за следващите избори. Но колкото до позицията на Република България – тя последователно подкрепя процеса за либерализиране на визовия режим за косовските граждани, разбира се, при изпълнение на критериите и тясна координация с другите държави от ЕС.
Безвизовият режим допълнително ще стимулира туристическите пътувания, имайки предвид, че България е една от най-атрактивните дестинации за косовските граждани, – каза посланикът ни в Прищина. – Интересът на този етап е предимно към планински и спа-туризъм и най-важното е, че е целогодишен. Полагат се усилия от двете страни за разширяване на спектъра на туристическите продукти.
След признаването на българското малцинство в Албания през 2017 година се заговори и за косовските граждани с български произход в Южно Косово. Във връзка с това посланик Данчев обясни:
В Косово, в района на Гора и Жупа, има дружества на косовски граждани от български произход, които са регистрирани по местното законодателство и поддържат връзки с Държавната агенция за българите в чужбина. Посолството от много години е в постоянен контакт с тях. В момента се провежда анкета за интереса на младежи от български произход за обучение в българските училища, в близките седмици предстоят курсове по български език за желаещите да кандидатстват, а през лятото – изпити от комисия от МОН, каза посланик Данчев и обясни, че контактите на българските институции с етническите българи в Косово се осъществяват чрез посолството и затова комуникацията му с косовските българи е постоянна. Според него българската държава не може да прави стъпки в посока на признаване на българско малцинство в Косово, а само може да съдейства на косовските граждани с български произход. Официалното им признаване минава единствено през изява на тяхната воля. Има процеси в тази посока, но все още сме на ранен етап, – коментира посланикът. Той обясни, че позиция на Косово по въпроса има и тя е заявявана официално от косовски висши ръководители –при спазване на законодателството и изявяване на воля и желание от граждани с български произход, може да бъде призната българска общност, а впоследствие да се върви към признаване на национално малцинство. Разписан механизъм в закона има, процедурата започна с петиция на около 500 българи, внесена в парламента на страната през май 2018, но това е един дълъг процес.
Цялото интервю с посланик Недялчо Данчев можете да чуете в звуковия файл.
Българските депутати доказаха на практика твърдението, че ако се прави едно и също отново и отново, не може да се очаква различен резултат. Днес те се събраха в пленарната зала за шести опит да си изберат председател, който отново се оказа неуспешен...
В присъствието на президента Румен Радев и Нгуен Ван Нен, секретар на партийния комитет на Хошимин, кметът на София Васил Терзиев и Нгуен Ван Зунг заместник-председател на Народния комитет на града, размениха писма за сътрудничество, предаде БТА...
Преди шестия опит да бъде избран председател на парламента, народните представители са по-скоро скептични. Кандидатите за председател за Народното събрание отново са четирима – Рая Назарян от ГЕРБ –СДС, Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица",..
На Терминал 2 на софийското летище днес бяха открити нови паркинги с над 1000 паркоместа, включително специални зони за хора с ограничена подвижност и..
Борислав Сарафов отговаря на всички изисквания и има качества да бъде избран за главен прокурор. С тази позиция излязоха комисиите по атестирането и..
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя..