Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Буковите гори в парк „Централен Балкан“ вече са в списъка на ЮНЕСКО за природно наследство

Снимка: архив

Сертификат за обект на световното наследство на ЮНЕСКО получи на 27 март националният парк „Централен Балкан“. С това буковите гори в парка стават част от серийния европейски обект на световното наследство „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“.

България участва в него с най-представителните си букови гори (близо 11 хил. хектара) в деветте резервата на територията на парк „Централен Балкан“ – „Боатин“, „Царичина“, „Козя стена“, „Стенето“, „Соколна“, „Пеещи скали“, „Стара река“, „Джендема“ и „Северен Джендем“.

Отличието беше връчено на официална церемония в МОСВ от заместник-министъра на околната среда и водите Красимир Живков на директора на дирекция „Национален парк „Централен Балкан“ Генчо Илиев. Той каза, че 30 000 хектара са общо буковите гори в националния парк, които се опазват от създаването му през 1991 г., а усилията в момента са насочени към популяризиране на българските вековни букови гори чрез привличане на повече туристи.

Обектът „Старите и първични букови гори на Карпатите и други региони в Европа“ включва 78 компонента, разположени на територията на 12 европейски държави – Австрия, Албания, Белгия, България, Румъния, Словения, Испания, Италия, Хърватска, Германия, Украйна и Словакия.

С включването на буковите гори  в „Централен Балкан“ българските природни обекти в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО вече са три. От 1983 г., две от най-емблематичните наши природни територии – национален парк „Пирин” и природен резерват „Сребърна“, са част от този списък.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Децата на София имат своя коледна елха

Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във всичките 199 детски градини в столицата. “ Идеята е да има едно място, където децата на София да..

публикувано на 01.12.24 в 16:45

С президентски указ столичното летище може да носи името на Васил Левски

Министерството на транспорта и съобщенията подкрепя идеята летище “София” да бъде преименувано на “Васил Левски” – най-безспорната личност в българската история. “ Искам да благодаря на академичната общност и особено на акад. Юлиан Ревалски..

публикувано на 01.12.24 в 11:14

Взетите проби от заразените животни край Велинград са достоверни

Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев, зам.-министър на земеделието и храните. По думите му, гръцката частна лаборатория, в която фермери са..

публикувано на 01.12.24 в 10:08