Министрите на отбраната и вътрешните работи Красимир Каракачанов и Младен Маринов, заедно с ръководители на Гранична полиция и на Сухопътните войски, днес са в района на ГКПП-Кулата, разположен на границата с Гърция. Визитата е следствие от спешна среща, свикана предния ден в София от премиера Бойко Борисов за обсъждане на мерки за посрещане на евентуален масиран бежански наплив от Гърция към Западна Европа през България.
Бързината на българската реакция се дължи на опасения от реактивиране на т. нар. „Балкански маршрут“ на миграцията към Стария континент. Въпросният маршрут е смятан за затворен още през 2016 г., от тогава насам България отчита нулев миграционен натиск по южните си граници, но някои събития в Гърция и Турция през последните седмици породиха опасения, че тази ситуация може да се промени.
За разлика от миграционната криза преди години, днес не границата с Турция, а тази с Гърция е възприемана от България като най-уязвима. Както самият премиер Бойко Борисов коментира, границата с Турция се пази добре и сключените с нея споразумения за миграцията работят, но „с Гърция има проблем“. Допълнителни основания за тревога на правителството дава обстоятелството, че както в Гърция, така и в Турция, сред самите емигранти има хора, които опитват да организират масово придвижване към Западна Европа, а районът на граничния пункт Кулата е най-опасният от гледна точка на проникването на големи групи. На този етап по оценка на МВР ситуацията по българските граници е нормална, но се налага засилване на присъствието на Гранична полиция и жандармерията. Опасенията са твърде сериозни, за което може да съдим по обстоятелството, че се допуска екипите на полицията и жандармерията да бъдат подпомогнати и от армията. До намеса на военни се прибягва само в изключителни случаи, а след вчерашното спешно заседание министърът на отбраната заяви, че армията е готова в рамките на 24 часа да осигури 1200 души, а като цяло да ангажира за охрана на границите общо 3000.
За разлика от случилото се през последните седмици в Турция и Гърция, в България на този етап сред мигрантите не се отчитат опити за организиране на придвижвания към Западна Европа. Но по думите на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, който е и вицепремиер по въпросите на сигурността, „оценката, че е възможно нещо подобно да се случи и у нас, не е отпаднала“ и България е длъжна да вземе мерки, каквито вече бяха взети в южните й съседки. Не само от съображения за гарантиране на националната сигурност, но и поради това, че в ЕС предстоят избори за европейски парламент и ако някой пожелае да дестабилизира Европа чрез наплив на мигрантски маси, той ще се опита да го направи.
Ако все пак се стигне до масово проникване на бежанци, България е готова да ги настани в лагерите, създадени за предишната мигрантска вълна, където в момента 2/3 от местата са свободни. В общественото мнение тук обаче темата за евентуален прием на мигранти е изключително чувствителна и лесно използваема за предизвикване на отрицателни политически нагласи. По тази причина министър Каракачанов предупреди темата за мигрантите да не се използва за предизборни цели. Подобни изкушения обаче не могат да бъдат предотвратени с институционални мерки, а само с политически отговорно поведение на участниците в изборния процес.
Столичният кмет Васил Терзиев се срещна с представители на СДВР, за да получи уверение, че ще бъде осигурен общественият ред на 11 ноември, когато се открива 51-вото Народно събрание. В понеделник в столицата близо до сградите на властта ще се..
Малцина протестиращи и един-единствен плакат “Позор” пред Народния театър “Иван Вазов” белязаха третото представяне на спектакъла “Оръжията и човекът” с режисьор Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Протест и контрапротест пред Народния театър..
Жителите и гостите на село Колена, община Стара Загора, се събират на Празник на младото вино. За първи път събитието е отбелязано през 2017 г., а няколко години по-късно местният учител и винопроизводител Мартин Славов дава името на празника...
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на неделните ни училища "Св. Св...
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили..