Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 юни – Световен ден на бежанеца

Снимка: БГНЕС

През 2018 година броят на бежанците е достигнал 25,9 милиона в световен мащаб – се казва в годишния доклад „Глобални тенденции” на Агенцията на ООН за бежанците. Сухата статистика за България показва, че през миналата година закрила са потърсили 2 536 лица, а само до април т.г. броят им е 416. Зад всяка цифра обаче стои човешки живот, съдба, мечти.

В българското общество битуват страхове, които са причина за различни стереотипи и дори митове, свързани с бежанците – казва Борислав Грозданов от Агенцията на ООН за бежанците в България. – Всяка година правим представително проучване сред българското общество за нагласите към бежанците и хората, търсещи закрила. На базата на проучването ни от 2018 г. мога да кажа, че един от основните страхове е свързан с престъпността и тероризма, но за последните 5 години няма случай на бежанец, който да е свързан с подобен акт в България.

С какво се сблъскват бежанците и какви усилия се полагат за по-лесната им адаптация?

Пред всеки търсещ закрила стои предизвикателство: той не знае езика ни, не познава държавното устройство. Ние работим в посока на това той правилно да се адаптира, направили сме филми, които са преведени на всички езици на настанените, които показват, какво трябва да се знае за страната, културната ориентация и за процедурата, която преминават, осигурили сме и обучение по български език – обяснява Янита Манолова, директор на Дирекция „Социална дейност и адаптация” в Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет (ДАБ при МС). – Процедурата трае между 3 и 6 месеца. След третия месец получават документ, с който могат да бъдат наети на пазара на труда. Информираме ги за възможностите, които се предоставят, в зависимост от компетентността, образованието, професионалния стаж и желанието им да работят в която и да е област.

Една от приоритетните области в работата на ДАБ са децата. За нас е изключително важно децата да знаят български език и да се образоват – подчертава Янита Манолова. В центровете на ДАБ са обособени специални стаи, в които децата могат да споделят своите притеснения и желания, изградени са и „сигурни зони” с 24-часово присъствие на психолози, педагози и социални работници.


Партнираме си с други ведомства и НПО. Ежегодно участваме в конкурса „С очите си видях бедата” на столична дирекция „Пожарна безопасност”, имаме подписани договори със Софийския университет и Нов български университет. Бежанците са хора, които бягат заради въоръжен конфликт или по друга причина, търсейки по-добър живот. И ние правим всичко необходимо, за да покажем нашето гостоприемство и толерантност – категорична е Янита Манолова.


Нашата мисия е да отбележим този ден и да покажем съпричастност към хората в нужда, да изкажем нашето уважение към смелостта им да напуснат домовете си и да поемат към непознатото. Ние не го наричаме празник, защото не празнуваме това, че хората са бежанци и това, че има бежанци по света – подчертава Мартина Райчинова от „Каритас“. – Днес искаме да покажем смелостта и на децата в тези трудни моменти, да ги накараме да се почувстват горди от това, което са постигнали. Подготвили сме и няколко видеа с истории на хора, които вече са се интегрирали в България.

Интересни събития е подготвила и Агенцията на ООН за бежанците.

Стартираме кампания, която ще предостави информация и любопитни факти, свързани с бежанците – обяснява Борислав Грозданов. – Официално откриваме интерактивна фотоизложба на Николай Стоянов и Фани Бъчварова „Самоличност“ (Identity) с истории на 10 бежанци и хора, търсещи закрила, от Сирия, Ирак, Афганистан, Иран и Мали. Благодарение на мобилно приложение снимките оживяват във видеоразказ, и човекът от фотографията споделя кой е, откъде идва, защо иска да остане в България, какви са мечтите и амбициите му. Когато се вгледаш в техните истории, осъзнаваш, че има много общи неща между нас и тези хора, които бягат от война и конфликти.

Изложбата ще бъде отворена за посетители от 20 юни до 4 юли в галерия „Ракурси“ в София, ул. Хан Крум № 4. Вход свободен.

Снимки: ДАБ при МС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В неделя - студ и слънце

През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около минус 9°. Утре ще е слънчево, в източните райони със..

публикувано на 23.11.24 в 18:10

От ПП-ДБ са готови да преговарят с ГЕРБ

Коалицията "Продължаваме промяната"-"Демократична България", която се нареди втора на парламентарните избори на 27 октомври, прие поканата за среща, отправена от първата сила - ГЕРБ-СДС. "След седем парламентарни избора диалогът между първите две..

публикувано на 23.11.24 в 16:14
Кузман Илиев

Нова партия - "България може" - се появи на политическия небосклон

Учредена днес партия "България може" излиза на българската политическа сцена  с амбиция да даде алтернатива на избирателите, които не се чувстват представени в политическия живот. Нейни лидери са политическият и икономически анализатор Кузман Илиев и..

публикувано на 23.11.24 в 15:40