Огънят, който сгрява и създава усещането за дом, ще свърже в топла нишка събитията от фестивала “Празници на Стария град”. В преддверието на есента пловдивчани ще вдъхнат живот на улиците и къщите в старинната част на своя град, преплитайки древно и ново, минало и бъдеще.
„От огъня – огън“ е мотото, което вдъхновява тазгодишните празници в душата на Стария град, защото това красиво място запалва искрица в хората, които идват да го посетят. От 16 до 22 септември тук предстоят срещи с вдъхновяващи творци, забавни приключения и кулинарни страсти.
Фотоизложбата „Пловдив в битието на Европа“ край Античния театър ще въведе в празничната атмосфера, разкривайки как Старият континент навлиза в живота, архитектурата, културата на града.
Това е фоторазказ за онези общности през втората половина на 19-и и началото на 20-и век, които са живели в Пловдив – казва Донка Налбантова от Общинския институт „Старинен Пловдив“. - А те са много – немска, френска, италианска, чешка и руска, и всички са оставили частица от своите култура и дух в нашия град. Друга фотоизложба, “Къщи в ретроспекция”, пък ще покаже как някога са изглеждали къщите, как през годините са били реставрирани и консервирани. По този начин хората ще се докоснат до културните пластове, които създават нашата идентичност.
Стогодишният юбилей на Николай Хайтов ще бъде честван с моноспектакъла “Дърво без корен” на актьора Васил Банов и с премиера на биографична книга, написана от дъщерята на писателя Елена Хайтова.
Зрелищна възстановка пък ще припомни как княз Фердинанд обявява през 1908 г. България за независима държава и става цар на българите.
Но може би най-яркото събитие – „По гънките на времето“, ще ни поведе към една колекция, вероятно най-голяма на Балканите.
Над 700 ютии ще бъдат представени в обектите на “Старинен Пловдив” – разказва Донка Налбантова. – Изложбата ще бъде съпроводена с опознавателен тур „Колекционерът на ютии“ – ще тръгнем по гънките на времето във всички къщи, в които ще бъде разгърната експозицията. Тя ще остане в тях минимум две седмици, за да могат повече хора да се насладят на старинните ютии.
Огънят присъства в наименованието на две събития в къщата с платната на Златю Бояджиев. „Огнени същества и движещи цветове“ ще въведе в творчеството на именития художник чрез демонстрация на мозаечни техники, а самодивите от огненото шоу „Легенда за огъня“ ще запалят публиката с пламтящата си емоция, съчетала музика, картини и танц.
Петър Велинов адресира своята изложба “Steampunk” към по-младите, за да им покаже как в затрупания ни с боклуци свят вдъхва нов и изумително красив живот на непотребни железа, автомобилни части, зъбни колела, превръщайки ги в скулптури. А най-малките ще се забавляват с царевична шума.
Всяка година се организират пленери на различна тематика и се радвам, че т.г. ще направим работилници, в които децата да сътворяват предмети от този материал – казва още Донка Налбантова. – От царевична шума още в далечни времена хората са правили кукли за своите деца, но в наши дни авторите са изключително идейни и ще представят много и различни техники.
Вкусът на Пловдив също ще бъде представен в Стария град – ще има фермерски пазари, национална кухня, крафт бира, сладолед в ретро колички. В това време медникари, кожари, ножари и други занаятчии ще изложат произведенията на своя майсторлък по главната улица “Съборна”. Модерното лице на Града под тепетата ще пулсира в огнения ритъм на Б.Т.Р., Kottarashky, Das Weltschmerz DueTT, RomaNeno Project.
И всичко ще завърши с “Море от любов” – осем влюбени двойки ще си кажат “да” сред самобитния интериор на къщите в Стария град.
Снимки: Общински институт „Старинен Пловдив“
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и..
Най-новият български филм "Преди да забравя" от днес може да се види в кината. Той пресъздава тъжната реалност на една от най-разпространените съвременни..
Най-новият проект на режисьора Стефан Командарев - "Блокова вселена", е един от 35-те селекционирани на най-важния световен форум за филмови..