Обичаят Сурва и Международният фестивал за маскарадни игри със същото име, са сред най-популярните зимни празници у нас. И несъмнено са прекрасна илюстрация за неразривната двойка „традиция и съвременност“.
Обичаят се изпълнява на 13 срещу 14 януари, когато е „народната Нова година“. Фестивалът събира участници и почитатели през последните петък, събота и неделя на същия месец. Провежда се в гр. Перник, административен център на шест общини, и има конкурсен характер. Обичаят е част от фолклорния празничен календар на селата в пет от шестте общини. Нещо повече – Сурва е повод от близо и далече да пристигат родените по тези места, за да се видят с близките си и да участват в обичая.
Сурва е разказ за раждането на реда от хаоса, прехода на юношите към младежката възраст. Обредните лица танцуват и обикалят селищата, за да защитят дома от болест, нивите от безплодие, душата от демони и злини, корените от забрава. Заповядайте на традиционния народен обичай, защото истинската Сурва е по селата – казва Иванка Василева, главен експерт в отдел „Култура“ на Община Перник, един от организаторите на двете събития. Както е известно, през 2015 г. обичаят беше включен от ЮНЕСКО в списъка за опазване на нематериалното културно наследство на човечеството.
България е страна, в която, въпреки трудностите и несгодите, хората полагат усилия за опазване на традиционните обичаи и нрави - убедена е г-жа Василева. - Сурва заема изключително място в живота на пернишките села и е истински народен празник. Подготовката започва още от септември. Известно е, че според традицията всеки участник сам прави своя маскараден костюм. На 13-и се изнасят звънците, за да се почистят, а и да ги чуе селото. По-късно, когато се играе около огъня, гласът им отеква и се слива със звука на звънците от близките села, а ние правим специални маршрути, по които вървят дружините.
Тази година в над 50 населени места ще лумне огънят по Сурва. Само в община Перник селищата са 19, в община Радомир -12 и т.н. Знаете ли, светът в този ден сякаш се променя, връщаме се назад през вековете. Най-силно е усещането на площада, където се палят огньовете. Поглеждаш наоколо и навсякъде си обграден от тези маски – смешни, страховити, изящни… Те са човешкото „второ аз“, вписано в пъстрия празничен калейдоскоп, в който всеки представя себе си и „не себе си“ сред всеобщия смях и веселието. Маскираните ликове съжителстват със задължителните обредни персонажи – водач, невеста с младоженец, поп, девер, мечкар… Струва си хората да видят и децата от нашия край, облечени за празника в народни носии. Маскарадният фестивал все пак има състезателни елементи, а при провеждане на обичая хората си гостуват. Някои от групите отиват в други села, например в с. Елов дол очакваме да се съберат седем групи. Всички, които обичат този празник, могат да дойдат. На сайта на Общината и на сайта „За Перник“ още на 10 януари ще публикуваме пълна информация.
Предстоящото 29-о издание на Международния фестивал за маскарадни игри, предвидено за 24-26 януари, беше отменено заради водната криза в гр. Перник. В съществуващата обстановка това изглежда е единственото правилно решение. Но организатори и участници несъмнено са разочаровани.
Имахме записани над 8 000 участника, над 120 групи от България и над 15 от чужбина. Организационният комитет ни увери, че догодина ще направим още по-добър фестивал. В Пернишко Сурва си е Сурва. Тя е била преди нас, ще бъде и след нас. „Да бъде!“ изричат сурвакарите, утвърждавайки новото начало, наричайки за плодовитост, благоденствие, благополучие.
Снимки: survakari.com
Международен фестивал "Пловдив – древен и вечен: история, етнология, култура и изкуство" се открива днес и ще продължи до 16 юни. В събитието, с организатор Сдружението за исторически възстановки "Филипопол" се очакват участници от България,..
Десето издание на Националния фестивал на лавандулата се провежда на 14 и 15 юни в чирпанското село Средно градище. Там са едни от най-старите лавандулови насаждения в страната, които съществуват повече от 80 години. Концепцията на празника е..
На днешния ден, 13 юни, православната ни църква отбелязва Възнесение Господне, когато възкръсналият Христос се възнася отново на небето при Своя Отец. Големият християнски празник е винаги в четвъртък, на четиридесетия ден след Възкресение Христово...