Любопитна изложба посреща посетителите на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в столицата до края на месец февруари. В храма на книгата са експонирани множество редки рецепти и указания за направата на лекарства, мехлеми и различни билкови отвари. Голяма част от дозировките в тях са написани на т.нар. тайнопис, който можели да разгадаят само посветени лечители.
Сред артефактите се откроява гръцки лекарственик (сборник с медицински и фармакологични рецепти, полезни съвети за бита, заклинания, магически формули с лечебна цел), където подробно е описана мандрагората – легендарно растение, което пищи с човешки глас, ако бъде изтръгнато от земята.
Изложбата „Лекарственици, билки, светци“ показва, че лечения на различни видове болести са записвани още от средновековието и така свидетелства за тях са достигнали до Възраждането. Тогава немалко българи започват да пътуват из Европа, донасяйки в родината и европейска медицинска литература, която превеждат на български език.
Коледа е много специален празник за певицата Румяна Коцева. Години наред тя събира семейството и приятелите в дома си – съкровени моменти, които топлят дните ѝ до следващата Коледа. Тази година поп певицата подари емоционално музикално преживяване на..
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..