Българо-албанските дипломатически отношения бяха темата на дискусия, организирана от Българският дипломатически институт. Лектор в рамките на курс за стажант-аташета беше посланикът на Република Албания в София г-жа Доника Ходжа.
„За мен беше приятно да обясня на младите дипломати, че между страните ни няма отворени въпроси и неразбирателства и съществува добра законова основа от 38 споразумения, които ни позволяват да развиваме отношенията си във всички сфери“ – обясни посланикът и сподели: „Радвам се, че се получи открит разговор, не в рамките на конвенционалната, а на публичната дипломация. Имаше интересни коментари, въпроси и гледни точки, които провокираха и двете страни“.
В събитието, освен младите дипломати от випуск "Марко Балабанов" на Дипломатическия институт, участва и една от победителките в конкурса на Британското посолство „Посланик за един ден“ – Дуня Келчова от Велинград, която за един ден пое функциите на посланика на Република Албания. Тазгодишната тема на инициативата е популяризирането на България на световната сцена и дискусията в Дипломатическия институт беше предшествана от посещение на 15-те малки посланички във Виена – в българското посолство и културен институт там, както и в централата на ОССЕ за запознаване с организацията.
„Информацията ми за Албания преди да участвам в конкурса беше съвсем малко – знаех само, че страните ни много си приличат. Сега зная, че това е вярно, но научих и още, защото посланик Ходжа ми разказа толкова интересни неща“ – каза Дуня Келчова, която е само на 14 години. „За ОССЕ не знаех абсолютно нищо, за първи път бях и във Виена. Много съм благодарна на всички организатори, че ни подготвиха такава хубава програма“.
„Посланик за един ден“ ще приключи на 5 март, като в заключителното събитие ще вземат участие всички 16 отличени за добрите си есета момичета и техните ментори.
"Бежанските и мигрантските потоци няма да стихнат, а в България липсва единна национална политика по тези въпроси. Необходима е водеща институция, която да координира целия процес по интеграция. Хоризонталното разпиляване в много институции прави..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството, икономисти и общественици. Събитието беше организирано съвместно от БАН и Китайската медийна група...
Филмът Made in EU на режисьора Стефан Командарев спечели Голямата награда на публиката на 63-тия филмов фестивал в Хихон в Испания. Лентата триумфира в конкуренция с 95 заглавия, съобщи БТА. "В рамките на няколко дни спечелихме награда на критиката на..