Министерският съвет реши да предложи на Народното събрание удължаване на обявеното извънредно положение в страната, заради разпространението на COVID-19. Предложението е срокът да бъде удължен до 13 май 2020 г., съобщи Правителствената информационна служба. Подробности ще откриете ТУК.
Междувременно след проведен председателски съвет в Народното събрание, стана ясно, че се отменя заседанието на 2 април, на което депутатите трябваше да обсъдят актуализацията на бюджета, заради кризата с коронавируса. Лидерите на парламентарните групи са обсъдили и идеята за дистанционно заседание, но окончателно решение ще бъде прието, след като станат известни резултатите от пробите за COVID-19 на всички народни представители. Тестването се наложи, след като беше съобщено, че депутатът от ДПС Хасан Адемов е заразен.
Общият брой на заразените в България към 08:00 часа на 1 април е 412. Началникът на ВМА и председател на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски обяви, че към областите с установена болест се е добавила и Русе, където е регистриран заразен мъж, прибрал се от работа в Австрия. От регистрираните през последното денонощие 33 заразени, в болница са приети 23. Излекуваните са общо 20 души с две поредни отрицателни проби. Общият брой на хоспитализираните е 146. Състоянието на 14 от тях е тежко и са в интензивно отделение.
Тази сутрин в интензивното отделение на болницата в Кюстендил е починал 57-годишен мъж, при който по-рано е доказан COVID-19, съобщи Министерството на здравеопазването. Това е девети смъртен случай от коронавируса у нас.
На редовното си заседание, проведено чрез видеоконферентна връзки, Министерският съвет определи и граничните пунктове на българска територия, през които ще се осигурява безпрепятствено преминаване на стоки - т.нар. "зелени коридори". На границата с Гърция за основни гранични пунктове са посочени „Кулата“ и „Капитан Петко войвода“, а като резервен – „Илинден“. Основните пунктове с Румъния са при Видин и Русе, а резервни са Оряхово и Силистра.
Определени са и точки за преминаване с държавите от Западните Балкани и Турция, за които Европейският съюз също е предприел действия за координиран подход. Между България и Сърбия е определен ГКПП „Калотина“, към Турция - ГКПП „Капитан Андреево“, а към Северна Македония - ГКПП „Гюешево“.
Преминаването през тези гранични пунктове на "зелени коридори", включително всякакви проверки и здравни прегледи на транспортните работници, не бива да надвишава 15 минути по вътрешните сухопътни граници, гласи правителственото решение.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и специалната секция на БНР в по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..
В "България днес" отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергей Павлов, предстоятел на храма "Успение на Пресвета Богородица" в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
В Световния ден на планините споделяме любопитни факти за зараждането на алпийското движение в България и защо връх в Монголия носи името "Пловдив". Кои са..