Мобилно приложение, което може да ограничи възможността да се заразим с коронавирус, изобрети екип, ръководен от живеещия в Австрия българин Михаил Ковачев. Вдъхновени от подобни азиатски приложения, младите експерти в различни области, решават да създадат подобно, но съвместимо с европейските изисквания. В интервю за Радио България Михаил Ковачев разясни принципа на работа на приложението:
„Базирано на Bluetooth , GPS и други технологии, то показва колко далеч се намирам от вас“ – разказва Ковачев в интервю за Радио България. – Например ако говорим от 2 метра разстояние, телефоните индикират това и проследяват колко време сме в контакт. Базирайки се на тези данни, може да се изчисли какъв е шансът аз да заразя вас. Ако на следващия ден се окаже, че наистина съм болен и съм имал възможност да разболявам хора преди това, тази информация се изпраща на вашия телефон. Цялата обаче остава напълно анонимна и няма възможност да се разбере дали аз съм човекът, който се е разболял, кой съм всъщност и къде съм се движил. Всички данни остават локално на телефона и чак когато се разболея, има възможност информацията да се сподели анонимно с други телефони“.
Приложението вече е одобрено от властите в Грузия и успешно работи там. На базата на засечените симптоми, потребителят получава автоматично съобщение от правителството, в което трябва да потвърди, че е заразен.
Създателите му са помислили и за онези потребители, които нямат смартфон.
„Вече имаме и ключодържатели и чип карти, с които може и без телефон да се използва приложението – обясни Ковачев . - Първоначално и те трябва да бъдат сканирани с телефон, но след това заработват сами и събират информацията в себе си“.
Още от малък Михаил мечтае да помага на нуждаещите се. „NOVID 20“не е първата мобилна апликация, създадена от нашия сънародник. Едва 18-годишен Михаил създава своеобразна социална мрежа за университети. За да я реализира, българинът успява да убеди инвеститори, които осигуряват необходимото финансиране.
„Чрез социалната мрежа, университетите дават възможност на студентите да се запознават помежду си. Всичко се базира на интересите и информацията, която хората дадат за себе си и така всеки лесно може да открие пасващата му група, с която да общува, когато отиде на място.“
Сега Михаил Ковачев се надява новата разработка на екипа му да бъде одобрена и от българското правителство и да допълни вече създаденото от друг екип приложение, анонсирано наскоро от Оперативния щаб за борба с коронавируса. Все още обаче, нашият сънародник очаква отговор.
Плановете на Михаил за предстоящия Великден са свързани с работа, но със сигурност ще сподели светлия празник със своето семейство. Пожеланието му към българите у нас и по света е да бъдат здрави и силни, през трудния период, в който се намираме. Чрез Радио България, Ковачев отправи и своята благодарност към България и българите за начина, по който успяват да се справят и овладяват кризисната ситуация досега.
Макар и дошли с призванието да въздигнат нашия свят, избраните не само следвали предначертания им път, но и рискували да не разкрият докрай себе си заради святия за тях дълг към Отечеството. Сред тези възрожденски българи бил Христо Цокев, останал..
От шумните кухни на лондонските ресторанти със звезди "Мишлен" до скрито в дебрите на Родопа планина селце, пътят на Петко Шаранков е пълен с обрати и изненади. След като живее дълги години в Лондон, където усвоява тънкостите на европейската..
Писател, герой от Втората световна война, летец, журналист, режисьор и дипломат – личността на Ромен Гари (1914-1980) е многопластова и енигматична. А България заема специално място в живота и творчеството на един от най-четените френски автори. В..
Макар и дошли с призванието да въздигнат нашия свят, избраните не само следвали предначертания им път, но и рискували да не разкрият докрай себе си..