Нови 21 случая на коронавирус в България
По данни на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса, към 17:00 часа на 17 април, потвърдените случаи на Соvid-19 у нас са общо 846. Новите 21 положителни проби, регистрирани през деня, са в областите София, Видин, Стара Загора, Хасково, Габрово, Русе и Сливен.
244 са болните, настанени в лечебно заведение, 34 от тях – в интензивни отделения и клиники. Общият брой на починалите с установен Covid-19 е 41, информира Министерството на здравеопазването.
София осъмна със забрана за влизане и излизане на автомобили
Заради масовото напускане на столицата в навечерието на четирите почивни дни за Възкресение Христово, независимо от препоръките на властите и въпреки ограничителните мерки, е преустановено до второ нареждане влизането и излизането на превозни средства от София. Здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед, по препоръка на Националния оперативен щаб за борба с Covid-19 и по искане на премиера Бойко Борисов. Подробностите - ТУК.
Централната автогара затвори, а влакове преминават транзит
Поради въведените допълнителни ограничителни мерки, влаковете, заминаващи от Централна гара-София, преминават транзит без да спират на гарите и спирките на територията на София. Първите гари след София, в зависимост от маршрута, са Елин Пелин, Костинброд, Яна, Реброво и Владая. От Българските държавни железници призоваха клиентите да носят със себе си всички необходими документи, включително - попълнени декларации с основанията за своето пътуване, тъй като подлежат на проверка преди качване.
Междувременно, Централната автогара в София затвори врати, а всички автобусни превози бяха преустановени. Мярката ще остане в сила до 7:00 часа във вторник, 21 април, съобщи БНТ.
Напрежението в софийските ромски квартали стихва
Около 50 души се събраха днес по обед на протест срещу въведените ограничителни мерки заради разпространението на Covid-19 в квартал „Факултета“. Близо час полицаи, ромски медиатори и представители на Столична община се опитваха да убедят хората да се приберат по домовете си. Към 13:30 ч. МВР овладя ситуацията и напрежението спадна.
Ръководителят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски съобщи, че 50 % от направените на 16 април бързи тестове на жители на два от кварталите с компактно ромско население в столицата - „Факултета“ и „Филиповци“, са излезли положителни при PCR изследване.
В коментар пред БНР, кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че няма дискриминация срещу ромите, а опит да се локализира заразата. Тя уточни, че в двата квартала са открити семейни огнища на Covid-19, с голям брой контактни лица, а целта на ограничителните мерки е да се спре инфекцията и да се запази животът на хората.
Българска иновация - в помощ на лекарите
Иновативна кабина за дезинфекция ще получи столична болница, лекуваща пациенти с Covid-19. Тя е дело на българско-германска компания, изработваща системи за автоматизация на индустриалното производство. В интервю за БНР управителят ѝ инж. Венцислав Славков обясни, че камерата е предназначена за дезинфекция на персонал след излизане от опасни зони, както и за предварителна дезинфекция на персонал от хранително-вкусовата промишленост и селското стопанство. Иновацията е проектирана за 10 дни и вече са изработени първите два прототипа.
Инфекционистите от ВМА с ново послание към българите
На Разпети петък екипите на първа линия в борбата с Covid-19 във Военномедицинска академия излязоха с нов призив към съгражданите си. Във видеопослание, публикувано във Фейсбук страницата на клиниката, лекарите споделиха: „На Великден ние ще бъдем на работа, няма да се приберем у дома. Но вие можете. На Великден ние ще се грижим за нашите пациенти. Няма да бъдем със семействата си. Но вие можете. На Великден ние ще се помолим оттук, от болницата, която е наш втори дом. Направете го и вие. Посрещнете Възкресение у дома!“.
Продължават и жестовете на признание към медиците
Второкласници от Мадан дариха парите си, събрани за екскурзия и празненство, на местната болница „Проф. Д-р Константин Чилов“. С признание към лекарите в борбата им с коронавируса, децата от II „А“ клас на СУ „Отец Паисий“ даряват събраните от тях 200 лева и картичка с посланието: „Ние Ви подкрепяме и Ви пожелаваме много здраве и успех!“.
Ромската общност в Добрич (Североизточна България) дари на болницата в града близо 7000 лева. Сумата е събрана за три дни, с желанието да бъдат закупени лични предпазни средства за медиците. Събрани са пари и за закупуването на хранителни пакети за нуждаещи се и останали без работа жители на Добрич.
Covid-19 промени църковния ритуал за Разпети петък
Светият синод на Българската православна църква разпореди по време на поклонението пред Светата плащаница в храмовете, вярващите да не я целуват и да не я докосват, а да отдадат почит с благоговейно прекръстване и нисък поклон. Синодът напомня на вярващите, които през тези дни посещават православните храмове, че поставянето на предпазни маски и спазването на нужното разстояние един от друг в храма и извън него е задължително.
В "България днес" отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергей Павлов, предстоятел на храма "Успение на Пресвета Богородица" в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
Изборът на председател се оказа сериозен препъникамък за депутатите в 51-вия парламент – първото му заседание отново не можа да приключи, и става все по-осезаемо, че политическите играчи гледат към следващия..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст у нас? - за всичко това ще говорим в "България днес" на 19 ноември. И още – колко щедри са били..