Всички в София познаваме тази сграда, която трябваше да има формата на отворена книга с гигантски размери. Намира се на бул. „Цариградско шосе“ и е по маршрута от летището до центъра на столицата, откъдето преминава всеки, дошъл да види страната ни.
Въпреки че призрачният гигант смени собственика си няколко пъти за изминалите 30 години, хората в София и до днес я знаят като сградата на ИПК-Родина (Издателско-полиграфически комплекс - Родина).
Идеята е била държавата да построи най-голямата и модерна печатница на Балканите. Поради липса на средства проектът пропаднал и въпреки многобройните опити през последните години да се намери някакво решение, никой не успя да прекрои мащабната постройка в нещо рационално. В момента останките от сградата представляват стоманобетонна конструкция на 17 етажа, а прилежащият терен е около 60 дка.
Новият притежател на имота е д-р Михаил Тиков, бизнесмен и собственик на лечебни заведения в София и страната. Той все още не е решил какво ще бъде построено на освободения терен, но е ясно, че мястото няма да се използва за нова болница. Теренът е голям и е подходящ за офиси и в момента тече проучване на градоустройствените възможности, научаваме от електронното издание Mediapool.
През историята на тази сграда можем да прочетем и историята на дългия и нелек преход на страната ни от времето на социалистическото строителство до изграждането на днешна демократична България
През далечната 1976 г. държавата решава да построи най-голямата печатница, където да има и редакционен корпус за всички журналисти в София, начело с редакцията на вестник "Работническо дело", официоз на комунистическата партия тогава. Проектът включва два корпуса – един на девет и един на петнадесет етажа и топла връзка между тях, триетажна сграда и две нива с подземни гаражи. Върху разгърната застроена площ от 50 000 кв. е трябвало да се разположат 600 кабинета, както и плувен басейн. Строителството започва през 1982 г.
В края на 1989 г. настъпват промените, България изпада в невъзможност да погасява заемите си и градежът е замразен. Двете кули остават на груб строеж в продължение на 30 години. През 2001 г. българското правителството решава да продаде държавния имот на търг с начална цена от 7 млн. лева. Кандидати обаче не се явяват.
Две години по-късно е обявена нова процедура за приватизация. Консорциум "Обединени български вестници", в който влизат изданията "Монитор", "Виж", "Дума", "Новинар", "Меридиан мач" и "Банкеръ", тогава придобива 51% от капитала за малко над 6 млн. лв, кат плановете за недовършения корпус предвиждаха той да бъде ремонтиран и въведен в експлоатация. Това така и не стана.
През 2012 г. с кредит от Корпоративна търговска банка, която в последствие фалира, бизнесдамата Ирена Кръстева и банкерът Цветан Василев придобиват останалите 49% собственост на държавата, в които влиза тъкмо недостроеният корпус. Тогава те премахват старите сини падащи прозорци и „замразяват” постройката.
През лятото на 2018 г. предприемачът д-р Михаил Тиков купува от частен съдебен изпълнител за около 40 млн. лв. недовършената сграда на "ИПК Родина". И сега предстои контролираното ѝ взривяване. Тътенът е планиран за утрото в неделя, седмица след Възкресение. В съзнанието на всеки ще събуди различен спомен, а защо не и надежда за един по-зелен град.
Съставил: Гергана Манчева
Програма на Столичната община, наречена "По-голям брат/сестра", ще осигурява подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата в центрове за настаняване от семеен тип, съобщиха от общинската администрация. " С малко внимание и грижа можем да променим..
Химикалката, пожарогасителят, холограмата и езикът за програмиране Бейсик са изобретения, създадени в Унгария. Този малко известен факт разкрива интерактивната изложба Made in Hungary ("Направено в Унгария"). Тя е предназначена за ученици на възраст..
В неделя още през нощта синоптичната обстановка в страната ще се усложни. В Южна България, Предбалкана и Лудогорието ще има валежи от сняг. Значителни ще са количествата в Югозападна България и южните склонове на Родопите и ще се образува нова..
За 21-ва поредна година Симитли е домакин на голям маскараден фестивал. Започнал като местно забавление, днес "Симитлия – Древната земя на кукерите" е..
Първият български аватар е жена. Казва се Ахинора. Името ѝ означава могъщ господар и според легендата така се е казвала жената на основателя на..
България се преклони пред жертвите на "Кървавата Коледа" в Македония през 1945 г., когато хиляди македонски българи са избити от режима на югославския..