След като на 1 май отпадна въведената заради Covid-19 забрана за посещение на планини, национални и природни паркове в България, а малко преди това беше разрешена разходката в градските паркове за определени групи от населението, от 4 май районните кметове в столицата създават организация за отваряне и на по-малките градини, при спазване на всички противоепидемични мерки.
На 3 май бяха премахнати ограничителните ленти в големите паркове, но гражданите трябва да продължат да спазват еднопосочното движение и въведените правила за разходка, коментира пред БНР Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община. Той подчертава, че заповедта за градините на София остава същата, както и досега – разходки на родители с деца до 12 години – от 09:30 до 18:30 часа, а извън тези часове се допускат индивидуално спортуващи и стопани с техните домашни любимци. Всички те обаче до 21:00 ч. трябва да са напуснали парковете.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която, при определени условия, от 6 май ще бъде разрешена работата на открито на ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения и кафе сладкарници. Масите в тях трябва да са разстояние не по-малко от 2,5 м. и да не са за повече от 4 души. Обслужващият персонал ще носи защитни маски, а масите и столовете ще се дезинфектират след всеки посетител. На видни места ще има диспенсери с дезинфектант за клиентите. Съгласно заповедта на министъра Българската агенция по безопасност на храните ще определи до 5 май и други изисквания за работата на обектите на открито.
От 4 май се възобновяват шофьорските курсове, провеждането на изпити за правоуправление, теоретичните и практическите занимания за шофьори на моторни превозни средства, обучения за специалисти в авиацията, сухоземния и морския транспорт. Организаторите на курсовете са длъжни да осигурят спазването на мярката за социална дистанция и на всички останали противоепидемични мерки. Те трябва да носят защитни маски за лице и да извършват дезинфекция на учебните превозни средства.
Упражняването на индивидуален спорт на открито също се разрешава от 4 май. В заповедта на здравния министър са посочени като допустими спортове като тенис, колоездене, лека атлетика, голф и др., при спазване на дистанция от най-малко 2,5 метра между отделните спортуващи.
Допускат се и посещенията на самостоятелни плувни комплекси и басейни, без да се разрешава все още функционирането на прилежащите към тях търговски обекти. Комплексите трябва да са осигурили т.нар. “филтър на вход”, като чакащите да влязат е нужно да спазват дистанция помежду си, като на всички посетители ще се измерва и телесната температура. Всеки обект трябва да разполага с диспенсери с дезинфектант, еднократни кърпи за посетителите, маски и защитни ръкавици за персонала. Тоалетните и съблекалните ще се дизенфекцират на всеки час.
След 6 май се очаква да бъдат премахнати и контролно-пропускателните пунктове между областните градове, а при нужда, на локално ниво ще се затварят улици или квартали.
На 4 май се очаква да бъде готов и проектозаконът, с който ще се отмени извънредното положение и ще продължи действието на различни здравни, икономически и социални мерки, свързани с Covid-19.
"Поне 870 души може да се възползват от мярката "Избирам България", за да бъдат привлечени обратно в България от чужбина. Голяма част от тях сигурно ще се върнат и със семействата", каза за БТА зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия..
Международното триенале на сценичния плакат гостува на галерия "Средец" на Министерството на културата на 29 юли, вторник, с блиц изложба "Ре-акция: България и еврото" в рамките на час и половина. В прессъобщение на министерството се посочва, че..
Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет започва пилотен за България и Европейския съюз проект – създаване на алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци, съобщава пресцентърът на агенцията. "Партньори по проекта са..
Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта,..
Вече две седмици България гори, или вече може би само "тлее", след като в четвъртък главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция..
В "България днес" на 1 август слушайте: 01:15 Актуално от България и за българите по света 26:30 Събития от Балканите в петъчната ни рубрика "По..