След като на 1 май отпадна въведената заради Covid-19 забрана за посещение на планини, национални и природни паркове в България, а малко преди това беше разрешена разходката в градските паркове за определени групи от населението, от 4 май районните кметове в столицата създават организация за отваряне и на по-малките градини, при спазване на всички противоепидемични мерки.
На 3 май бяха премахнати ограничителните ленти в големите паркове, но гражданите трябва да продължат да спазват еднопосочното движение и въведените правила за разходка, коментира пред БНР Красимир Димитров, директор на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ на Столичната община. Той подчертава, че заповедта за градините на София остава същата, както и досега – разходки на родители с деца до 12 години – от 09:30 до 18:30 часа, а извън тези часове се допускат индивидуално спортуващи и стопани с техните домашни любимци. Всички те обаче до 21:00 ч. трябва да са напуснали парковете.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която, при определени условия, от 6 май ще бъде разрешена работата на открито на ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения и кафе сладкарници. Масите в тях трябва да са разстояние не по-малко от 2,5 м. и да не са за повече от 4 души. Обслужващият персонал ще носи защитни маски, а масите и столовете ще се дезинфектират след всеки посетител. На видни места ще има диспенсери с дезинфектант за клиентите. Съгласно заповедта на министъра Българската агенция по безопасност на храните ще определи до 5 май и други изисквания за работата на обектите на открито.
От 4 май се възобновяват шофьорските курсове, провеждането на изпити за правоуправление, теоретичните и практическите занимания за шофьори на моторни превозни средства, обучения за специалисти в авиацията, сухоземния и морския транспорт. Организаторите на курсовете са длъжни да осигурят спазването на мярката за социална дистанция и на всички останали противоепидемични мерки. Те трябва да носят защитни маски за лице и да извършват дезинфекция на учебните превозни средства.
Упражняването на индивидуален спорт на открито също се разрешава от 4 май. В заповедта на здравния министър са посочени като допустими спортове като тенис, колоездене, лека атлетика, голф и др., при спазване на дистанция от най-малко 2,5 метра между отделните спортуващи.
Допускат се и посещенията на самостоятелни плувни комплекси и басейни, без да се разрешава все още функционирането на прилежащите към тях търговски обекти. Комплексите трябва да са осигурили т.нар. “филтър на вход”, като чакащите да влязат е нужно да спазват дистанция помежду си, като на всички посетители ще се измерва и телесната температура. Всеки обект трябва да разполага с диспенсери с дезинфектант, еднократни кърпи за посетителите, маски и защитни ръкавици за персонала. Тоалетните и съблекалните ще се дизенфекцират на всеки час.
След 6 май се очаква да бъдат премахнати и контролно-пропускателните пунктове между областните градове, а при нужда, на локално ниво ще се затварят улици или квартали.
На 4 май се очаква да бъде готов и проектозаконът, с който ще се отмени извънредното положение и ще продължи действието на различни здравни, икономически и социални мерки, свързани с Covid-19.
Светият синод на Българската православна църква - Българска патриаршия изразява своята подкрепа за въвеждане на предмет с работното наименование "Добродетели и религия" в редовната програма на училищата в Република България. В изявление от..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по всички автобусни, тролейбусни и трамвайни линии на софийския обществен транспорт. Редовно работи..
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...
Националистите от "Възраждане" организират днес от 18:30 ч. в НДК в София събитие, обявено като дискусия за спасяването на лева, в която ще се включи и..
Една азбука, едно послание към Европа и много хипотези – глаголицата е ключ към нашето наследство и национална идентичност. По повод 1170-годишнината от..
Трети пореден ден София ще остане без наземен транспорт, съобщи на фейсбук страницата си Центърът за градска мобилност. След няколкочасова среща със..