Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорът за езика на Северна Македония обедини учени около обща концепция

Снимка: bas.bg

Как ще наричат себе си и езика си хората в република Северна Македония е въпрос, който сами ще решат. Това, за което българските учени настояват, е да се признае историческата истина, че езикът там е югозападна писмено-регионална норма на българския, а не отделен език. А както е известно, българският език има 6 регионални форми и северномакедонският говор е една от тях. Екип от 12 учени от три български университета и от БАН събраха своите изследвания в книга, посветена на официалния език на република Северна Македония. Там са поместени ясни исторически сведения и научни доказателсва, въз основа на които се прави заключение, че: "Официалният език в Република Северна Македония не е различен от българския и няма по-ранна история от 1944-та година". Българските учени и специалисти по проблемите на езика смятат, че е дошло време да се обединят в създаването на единна национална научна позиция и тя да бъде аргументирана в книга. „Това, което сме казали в книжката е само научна позиция. Политиците и всички, които трябва да вземат решение имат пред себе си научна позиция, ние не предлагаме политически решения“ – казва проф. Васил Николов - ръководител на екипа от БАН. 

Езикът, на който говорят в Северна Македония е вид български.„Така, както например в Австрия или в Швейцария се говори немски, но никой не казва че това е австрийски или швейцарски език, така и в република Северна Македония не би трябвало да се казва, че се говори македонски език. Това, че българският се говори вън от държавните ни граници, не значи, че ние предявяваме териториалните претенции към една или друга съседна държава“ – обясни пред Радио България доц. Ана Кочева от Института за български език на БАН. Тя е сред авторите в книгата - „За официалния език на република Северна Македония“.
Цялото интервю с доц. Кочева може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В София се проведе военен парад за Деня на храбростта и българската армия – 6 май

Водосвет на бойните знамена и знамената военни светини бе отслужен на Гергьовден при Паметника на Незнайния воин в столицата. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев участва в тържествения ритуал и прие почетния караул на..

публикувано на 06.05.25 в 11:35
Адм. Емил Ефтимов

Началникът на отбраната ще отговаря пред парламента на питане за новия F-16

Самолетът F-16 има малък технически проблем, въпрос на дни е да бъде отстранен, заяви началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов пред БНТ. Това не е тема, която трябва да се обсъжда толкова широко. Темата е, че започна модернизацията на българската армия,..

публикувано на 06.05.25 в 10:23

Президентството отваря врати за Деня на храбростта – 6 май

В Деня на храбростта и празника на Българската армия 6-ти май, Администрацията на президента отваря врати за всички желаещи да се запознаят с дейността на институцията. По повод празника в 12.00 часа пред сградата на президентството ще започне..

публикувано на 06.05.25 в 07:00