Да си жител на горнооряховското село Първомайци е истинска привилегия. Земята е плодородна, а природата е благосклонна към местните жители, които живеят в хармония с нея и се наслаждават на красивите гледки, разкриващи се по поречието на Янтра.
Село Първомайци е образувано през 1955 г. от обединението на двете селища – Темниско и Сергювец. Смята се, че историята им започва около XII век, а първите писмени сведения за тях са от 1347 година, когато българският цар Иван Александър подписва документ, в който се споменава за съществуването на селата на това място.
Възнесение Господне е денят от църковния календар, на който местните честват празника на с. Първомайци. Тази година тържествата за Спасовден, както е популярен този празник, няма да се състоят, поради епидемията от Covid-19. В двете църкви на селото, издигнати в чест на Христовото възнесение, ще бъде отслужена литургия. Традиционният курбан, който се прави там всяка година, се отлага, засега за неопределено време, съобщи за Радио България кметът на селото Ясен Янков.
И макар празникът днес да е по-скоро в душите, отколкото на мегдана, ние ви припомняме една наша среща с жители на Първомайци, които разказват за оживения и пълноценен живот на село, за празника, посветен на местната гозба „разсол“ – ястие, което се приготвя специално за събора на Спасовден, за прочутите градинари от този край, за така наречените колани на кори и още много други неща.
Защо първомайци толкова се гордеят със своето село, вижте ТУК.
Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..
Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..
Когато имаме специален повод, по който се срещаме с близки или приятели, в знак на уважение и за спомен, обикновено им поднасяме подарък, допълнен с някоя красива картичка. В миналото получената картичка е запазвана като скъп спомен и дори..
Верка Сидерова, златният глас на Добруджа и България, навършва 99 години. Певицата, чието изпълнение на „Лале ли си, зюмбюл ли си“ остава ненадминато и..