"Физика на тъгата" спечели наградата "Ирис" за най-добър късометражен филм, съобщава режисьорът Теодор Ушев във "Фейсбук" профила си.
"В тези трудни времена нашият филм успя да се "възроди", след като бе в интензивното отделение (оказа се, вирусът заразява и филми), с отменянето на всички фестивали, за които беше селекциониран. Но победители са всички мои колеги, чиито филми бяха номинирани - за куража и стоицизма", пише режисьорът, чиято кариера в Канада започва благодарение на три картички за Радио България и на едно лого.
Филмът, който Теодор Ушев създаде през 2019 г., е по едноименния роман на Георги Господинов. Това е вторият им съвместен проект - след "Сляпата Вайша, който беше сред петте филма, номинирани за "Оскар" през 2017 г.
"Ирис" е награда за кино на канадската френскоезична провинция Квебек. Присъжда се ежегодно в няколко категории - "Най-добър филм", "Най-добро изпълнение", "Най-добър актьор", "Най-добра актриса", "Най-добър режисьор", "Най-добър сценарий" и други.
Честито на Теодор Ушев!
Фотографска изложба "Snapshots of Albania – A Season to Remember" поставя в центъра на вниманието природните красоти и културното наследство на Албания, пречупени през обектива на българския фотограф Николай Шабарков. Неговата работа не е просто..
Министърът на културата Мариан Бачев приветства участниците в 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда под председателството на България в централата на международната организация в Париж. Участват 194 държави, приели..
Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище " Виделина" се оформя сбирка от старини, монети, църковни ръкописи. През годините музеят обогатява..
Ирен Величкова-Ямами разказва България чрез ситните бодове на българското везмо. Педи две години тя дари ръчно избродирана карта на страната ни на..
Един от най-известните индийски танцови ансамбли, представящ стила Одиси ще покаже изкуството си в България. Между 13 и 17 август т.г. любопитните към..