Пътуването за морска почивка в Гърция е разрешено от понеделник,15 юни, но в настоящия момент се свежда до попадане в капана на километрична опашка на границата. Още преди отварянето на границата, българските власти предупредиха за очаквано рязко увеличение на трафика и натиск на българо-гръцките гранични пунктове, но реалността надмина и най-горещите прогнози.
Слушатели потърсиха помощ от БНР в потвърждение на факта, че медията ни се ползва с най-високо обществено доверие. На граничния пункт „Кулата“ напрежението ескалира. Камиони и леки автомобили чакат от снощи. По информация на кореспондента ни Кети Тренчева придвижването към границата е „взривоопасно бавно“. Опашката от чакащи камиони достигна 15 километра в посока Гърция. Стотици леки коли и хиляди туристи, пътуващи за южната ни съседка, са блокирани в задръстването. По думите на чакащите напрежението е голямо. Сред тях е и семейство Николаеви, които чакат с двете си деца от 3,30 сутринта:
Припомняме, че в понеделник малко преди обяд, Гърция отвори сухопътната си граница само за България. Така отпадна седемдневната карантина за влизане в страната. Към края на деня нещата се нормализираха, поне за туристите, поели към Беломорието. С изключение на сръбските граждани, които бяха връщани. Вчера стана ясно, че и те могат да отидат на почивка, но при строг контрол. Почти на всеки един турист гръцките здравни власти правят тестове за коронавирус. Късно снощи стана ясно и че южната ни съседка въвежда драстичен контрол и проверка на всички, влизащи в страната, независимо дали са от държави-членки на ЕС или от трети страни. За задълбочаващия се проблем получихме официално потвърждение и от българските власти.
„Изключително интензивно е движението на ГКПП „Кулата-Промахон“ − отбелязва Лора Любенова от „Гранична полиция“. − Десет български служители, на девет гишета и на едно мобилно, обработват пътя в двете посоки. От гръцка страна служителите са общо трима. Това значително намалява пропускателната способност. Допълнително забавяне има и при влизането на сръбските граждани в Гърция, които са граждани на трети страни. Всеки сръбски гражданин декларира устно пред гръцкия полицай адрес на пребиваване и телефон. На голяма част от тях се извършва тест за Covid-19. Това, което бихме посъветвали българските граждани e да използват ГКПП „Илинден“ и останалите пунктове на българо-гръцката граница“.
За ситуацията в Близкия изток и безопасността на българските граждани в Ливан, Иран и Израел - това е водещата тема, с която започва днешната програма на Радио България. Пловдив, изкуството и фестивалите в началото на есента са останалите акцентите в..
В Световния ден на музиката и на архитектурата 1 октомври ще говорим за градежите и устоите на българската политика в условия на предизборна кампания. Каква е мелодията, която долавят българите зад граница и колко голяма изненада..
Последното септемврийско издание на "България днес" ви предлага среща с един от дарителите на българско училище в Чикаго, но преди това ще потърсим отговор на въпроса, защо българската столица е подходяща за домакин на Всеправославен събор. Ще чуете..