Пандемията от Covid-19 и въведените в противоепидемични мерки оказваха своето негативно влияние върху много, планирани с месеци мероприятия-акценти в културната програма на градовете у нас. Много от събитията бяха отменени, други пренасрочени за втората половина на годината, с надежда, че тогава животът ще влезе в своя обичаен ритъм. Има и такива обаче, които избират да рискуват.
Въпреки удължаването на извънредната епидемична обстановка до края на месец юни, организаторът на „Капана фест“ в Пловдив е спокоен за провеждането на другото, любимо за жители и гости на творческия квартал на Пловдив, събитие – летния арт базар, където главни действащи лица са артистичните занаятчии на България. Според Никола Сивков, няма да има пречка той да се състои в уречения период – 18-21 юни, защото:
Акцент в рамките на четирите дни, ще бъдат творбите на над 80 български автори, чието въображение не познава граници. Ръчно изработени бижута, настолни игри, сувенири, книги, както и много запомнящи се комбинации от вкусове на храни и напитки са само част от пъстрите изненади, които ни очакват в квартала. Фотографската изложба „Къс земя“ на Йохана Траянова пък ни провокира да погледнем на природата с други очи, да осъзнаем едновременно нейната сила, крехкост и преходност. За това ще помогне и своеобразната смесица от визия и звук, която посреща публиката под дървен купол на Римския стадион в града под тепетата.
Почитателите на виниловите плочи също имат своето място на базара – специалният музикален павилион. Там ги очаква запомняща се селекция с музика от 60-те до 90-те години, подбрана от талантливия пловдивски диджей Стефан Колев – Skill.
Що се отнася до Капана фест - превърналият се в емблема на Пловдив арт форум, ще се проведе в разгара на лятото - през август.
Снимки: Facebook /Kapana Fest Базар, podtepeto.com
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос..