Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дойчин Владимиров и „Черната принцеса“ от фермата му за водни лилии

16
Снимка: Facebook / Дойчин Водни Цветя

Бивш военен, чието хоби е отглеждането на екзотични растения, създаде първата у нас ферма за водни лилии. Той се грижи за 38 разновидности на цветето в специално създадени езера на площ от 19 декара край Плевен.

Дойчин Владимиров получава вдъхновение за това след посещение в Индонезия. Там се влюбва в пленяващите с красота и изящество водни растения. Опит в отглеждането им черпи от Нидерландия. Днес природолюбителят си поставя за цел да увеличи броя и цветовете на отглежданите във фермата водни лилии. Не крие и амбицията си да селектира свой собствен вид, който да конкурира по красота най-впечатляващата лилия във фермата –черната принцеса.


„Нищо не идва случайно”, казва той, добавяйки, че семейството му от много години отглежда над 30 вида рози. Така покрай любовта към цветята се ражда и желанието му да отглежда лилии.

„Имахме щастието аз и съпругата ми да бъдем поканени от наши приятели на пътешествие в Индонезия – разказва Дойчин. – И когато видяхме екзотичната красота на водните тропически растения, цветовете им завинаги ни плениха. В Азия те са още по-хубави, заради температурата на въздуха и водата - колкото са цветовете на дъгата, още толкова са цветовете на водните растения. Поисках да имам такива цветя, без значение от цената, и щом се прибрахме, веднага подготвих терена. С багери изкопах езера и така започна всичко. От Индонезия най-напред внесох лотос, свързах се и с най-големия производител на водни растения в Европа. До този момент познавах само 4-5 цвята лилии, а търговецът ми предложи избор от 350 цвята. Това ме накара да се почувствам ограничен в опита си, тъй като нашият пазар е нищожен спрямо световния“.

Всяка година любителят на красивите растения разширява фермата си. Амбицията му е някой ден да отглежда над 100 вида лилии - от малките джуджета до тези с най-едрите съцветия.

„Много е жалко, че в нашата природа водните лилии бяха унищожени”, казва прородолюбителят. Навремето милиони лилии са се срещали в реките Камчия и Ропотамо, които се вливат в Черно море, но заради нехайството на държавата техните находища са били унищожени. Водни растения все пак ще има - при частни стопани от различни точки на страната ни, на които Дойчин Владимиров всеки ден изпраща посадъчен материал.


„Не ме интересуват парите и печалбата, а красотата, която създавам – казва той. - Най-много се радвам, когато някой човек си купи от мен водни лилии и след това ми се обади, за да ми благодари, че е доволен от качеството на получения материал. Всичко това правя, за да реинвестирам печалбата в още лилии. При нас не идват европейски средства, затова и дори малката печалба влагаме отново. Всичко, което сме създали, е постигнато с много труд, но вече имаме опит и няма какво да ни спре.”

Най-често хората питат Дойчин Владимиров колко време ще трае цъфтежа на лилиите. “Истината е, че ако човек се грижи добре за тях, растенията ще го радват с цветовете си от април чак докато падне първия зимен студ “, отвръща им той.

Снимки: Facebook / Дойчин Водни Цветя



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Александра Карастоянова-Херментин се нарежда сред съвременните композитори, признати в цял свят

Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..

публикувано на 04.12.24 в 10:15
Нуредин Нурединай

Нуредин Нурединай от Гора: "Трябва да се върнем към човешките ценности и да опазим идентичността си"

Нуредин Нурединай  произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) .  В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..

публикувано на 24.11.24 в 20:15
Райнер Хонек

Всеки път се впечатлявам колко добре свирят българските музиканти

Той работи една от най-престижните и най-интересните професии. Лицето му е познато по цял свят, но хората обикновено си го представят с долепена до брадичката цигулка Страдивари. Гост на Радио България е Райнер Хонек, концертмайстор на прочутия..

публикувано на 15.11.24 в 09:05