Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Еньовден се берат най-лечебните билки

Снимка: БГНЕС

В традиционната култура на всеки народ са запазени т. нар. алтернативни методи за лечение, разбирай − природни. Когато официалната медицина не помага, хората по цял свят се обръщат към тях, с надеждата, че мъдростта на предците е по-силна от всичко. В България тази тенденция е особено силна. Дори има хора, които изцяло се доверяват на фитотерапията. И това не е случайно. У нас има огромно разнообразие на лековити растения, които са систематизирани в научни справочници. Според учените, в страната ни виреят над 3 600 вида билки, част от които се събират всяка година и се използват в производството на лечебни продукти.

От незапомнени времена билкарите по българските земи излизат в ранни зори на Еньовден, за да берат цъфнали лековити растения- мащерка, еньовче, здравец, кантарион. Народното поверие гласи, че най-лековити са еньовските билки. Но практиката показва, че всяка билка има точно определен момент, в който лековитите ѝ качества са най-силни.

За всеки човек най-полезни са билките от региона, в който живее, отбелязва д-р Георги Велев, който години наред създава продукти на базата на лечебни растения от българската природа. Повече за лечебните растения по нашите земи и тяхното приложение, прочетете в публикацията от архива на Радио България: Българските билки са най-лековити на Еньовден.

Редактор: Албена Безовска




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почит към Джанюариъс А. Макгахан - 180 години от рождението му

Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..

публикувано на 12.06.24 в 12:21

На 11 май църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..

публикувано на 11.05.24 в 05:15

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15