Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еньовден е

Снимка: БГНЕС-архив

Еньовден е един от най-обичаните празници в народния календар, пуснал дълбоки корени в нашите традиции, мислене, вярвания. Той е с постоянна дата – винаги на 24 юни. Наричат го още Свети Иван Летни, тъй като на същата дата православието почита рождението на Св. Йоан Кръстител. Както и Яньо, Еньо, Иван Бильобер, Яньовден, Средѝ лéте.

Според народната вяра, на Еньовден завършва пътят на слънцето от зимата към лятото и то поема обратно – от лятото към зимата. А в нощта срещу празника небето се отваря, звездите слизат на земята и омайват треви и цветя, придавайки им лековита сила. Лековити са и водите, защото слънцето се окъпва за последен път преди да замине. Окъпва се и сяда да си почине преди да се отправи към зимата. Затова и днес, в ранната утрин на Еньовден хората ритуално се къпят в реки и езера.


Магията на Еньовден е и в предженитбените гадания с китки. На някои места вместо с китки, гадаели с паламарки (дървена „ръкавица“ с остър извит рог, използвана при жътва) – интересен и необичаен цвят към общоприетите ритуали и обреди.


Празникът някога бил съпроводен с песни, предназначени за всеки момент – от събирането на билки в ранна утрин, до напяването на китките и веселите младежки закачки в края на деня.За тях разказва публикацията от архива на Радио България „Тръгнал ми Еньо с кола за билки“ – народни песни за Еньовден.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Почит към Джанюариъс А. Макгахан - 180 години от рождението му

Преди 180 години на 12 юни е роден Джанюариъс А. Макгахан. По този повод Регионалният исторически музей в Пловдив показва изложба за живота на безстрашния американски журналист. Макгахан и българската кауза Неговите репортажи..

публикувано на 12.06.24 в 12:21

На 11 май църквата почита Светите братя Кирил и Методий

Българската православна църква почита паметта на Светите равноапостоли и съпокровители на Европа Св. св. Кирил и Методий , създатели на първообраза на българската азбука – глаголицата. Първи писмени известия за почит към солунските братя..

публикувано на 11.05.24 в 05:15

Българите в Бесарабия пазят традицията на специална игра с великденски яйца

Игрите, в които главен герой е яйцето вероятно не са особено много . В Германия например, навръх Великден семействата посещават храма, а след това децата търсят яйца в градината, скрити от великденския заек - символ на плодородието. Ако потърсим..

публикувано на 05.05.24 в 05:15