Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тутракан разказва за традициите на дунавския риболов

Снимка: БГНЕС-архив

Ходили ли сте в Тутракан? В началото на ХХ век това малко градче, разположено край водите на втората по дължина европейска река, е най-значимият дунавски риболовен център в България. Там има естествено обособено рибарско селище, което днес е притегателно място за любителите на риболова, но не само.

Автентичният възрожденски дух на архитектурния комплекс „Рибарската махала“, с рибарските мрежи, къщите и работилниците за лодки, напомня за поминъка на хората в този край. До началото на миналия век в махалата живеят над 1400 рибарски семейства, а професионалните рибарите тогава са над една четвърт от близо 8 хилядното население на града. Днес, „Рибарската махала“ е паметник на културата от национално значение. Това е и мястото, където можете да опитате вкусна рибена чорба и да се насладите на един от най-пленителните залези.

Но преди да се отдадете на гурме удовоствия, отделете си време да посетите и уникалния Етнографски музей − Дунавски риболов и лодкостроене.

Музеят ни привлича голям поток туристи всяка година, той е включен в листата на 100-те най-значими национални туристически обекти в България. Идват често хора от други градове по поречието на Дунав и ни разказват за своите традиции, свързани с риболова”, разказа ни преди време уредникът на експозицията Величко Атанасов. За него, като любител рибар, интерес представлява кльонкът − малък уред, който издава звук, имитиращ сом в размножителния период. Той кара едри риби да се вдигнат от дъното до повърхността на водоема, където могат да бъдат хванати.

В музея могат да се видят множество забравени във времето пособия, експонатите са над 1800. Там ни води публикацията на Радио България Музеят на Дунавския риболов в Тутракан разказва истории за хората и реката.

Редактор: Елена Каркаланова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кръстовден е!

На 14 септември Църквата отбелязва Кръстовден. Той е сред Дванадесетте велики християнски празници, на който отбелязваме намирането на Светия Кръст, на който е разпнат Иисус Христос. Според църковното предание, кръстът е открит в Йерусалим през IV век..

публикувано на 14.09.23 в 05:10

Мистерията на Странджа планина и нейните богатства

Развитието на туризма у нас накара много българи и чужденци да търсят по спокойни и уединени места, в които да избягат от пренаселените градове и някои курорти. А Странджа, която все още се слави като една от най-неизследваните български..

публикувано на 23.08.23 в 11:30

19 юли е Денят на българската дипломация

Изкуството и практиката на провеждане на преговори между представители на групи или държави - така накратко може да обясним значението на термина дипломация. Думата произхожда от антична Гърция, когато пратеници на управници предавали важни бележки и..

публикувано на 19.07.23 в 05:05