Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За шивашкия занаят с любов

Шиенето и плетенето са голямата страст на Гьонюл Али

Снимка: личен архив

От дълги години Гьонюл Али изкарва прехраната си с шиене и преправяне на дрехи в Разград. Във време, когато шивачите, но и други занаятчии са на изчезване, тя продължава да се държи здраво за иглата и шевната машина. Превърнала е цяла стая от дома си в работно ателие. Незаменим неин помощник е и лаптопа – социалните медии са полезни за връзката ѝ с клиентите. През годините със свои изделия шивачката от Разград участва и в много благотворителни инициативи. Но никога не разгласява къде и на кого помага. „Всичко, което съм правила е било от сърце и за доброто на нуждаещите се. Няма нужда да бъде показвано!” - казва с усмивка Гьонюл Али.

Страстта към шиенето и плетките, 60-годишната разградчанка открива още в детството си: „Бях ученичка в шести-седми клас, когато баба и дядо ми подариха шевна машина. Започнах с ножиците и платовете и така се запалих по нещо, което остана за цял живот”.

Въпреки, че е завършила зоотехника, Гьонюл Али изкарва курс по шев и кройка и не след дълго се отдава на шиенето. В началото прави полички и роклички за дъщеричката си, преправя дрехи на съседи. С годините натрупва опит и познания, а оттам и много доволни клиенти. Съпругът и дъщеря ѝ също навлизат в чудния свят на шева и кройката, като нейни помощници. Заедно те успяват навреме да изпълнят многобройните поръчки, които получава Гьонюл - за ушиване на завеси, спално бельо, покривки за мебели и т.п. Въпреки това дъщеря ѝ не тръгва по нейния път, а избира да се занимава с изкуство. Може би обаче, след време ще има кой да я замени, тъй като нейната 7-годишна внучка проявява все по-голям интерес към шивашкия занаят.

В днешно време шивачите не са много търсени – споделя още Гьонюл.  Хората отбягват да си шият дрехи, а предпочитат да купят готови. Търсят услугите й основно за дребни поправки като смяна на ципове, скъсяване или стесняване на някоя дреха. Според нея, интересът към професията от страна на младите хора е много малък, но въпреки това е убедена, че професионалните училища и паралелките за шивачи, трябва да се запазят.

На Гьонюл Али й остават няколко години до пенсиониране. Тогава тя смята да се отдаде на внуците си. Обича и да пътува. Затова мечтае да обиколи красивите кътчета на нашата страна. За нищо на света обаче, Гьонюл няма да се откаже от шиенето и плетенето. Те са като мания - посветиш ли се веднъж на подобно занимание, няма начин да не станеш зависим от него, заключава майсторката от Разград.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

СЕМ с кампания за медийна грамотност – "Провери, преди да се довериш"

Съветът за електронни медии у нас предприе масирана кампания за медийната грамотност. Кампанията е провокирана от факта, че смартфоните, таблетите и телевизорите с възможност за връзка с интернет все повече са част от ежедневието ни и оказват..

публикувано на 30.06.24 в 07:05

Българската православна църква избира патриарх

За 30 юни е свикан Патриаршески избирателен църковен събор, който трябва да излъчи предстоятел на Българската православна църква и митрополит на Софийската духовна епархия. Престолът овдовя на 13 март, когато от този свят си отиде блаженопочившият..

публикувано на 30.06.24 в 06:05

България и Румъния работят за подобряване на корабоплаването по Дунав

Условията за корабоплаване по река Дунав ще бъдат подобрени чрез европроект DISMAR на стойност 10 млн. евро, съобщи БТА, цитирайки изпълнителния директор на Изпълнителната агенция "Проучване и поддържане на река Дунав" (ИАППД) в Русе Ивелин Занев...

публикувано на 29.06.24 в 10:25