Васил Левски, превърнал се в национален символ на борбата срещу османското владичество, прекарва детските и юношеските си години в скромен дом в родния си град Карлово. Възрожденската едноетажна къща на семейството е построена през XVIII век от дядото Кунчо Иванов. Вдясно от каменните стълби се е намирало скривалището на Апостола, прикрито от вграден стенен долап, в който са се нареждали нагънати черги.
Дълго време необитавана, къщата рухва в годините около Освобождението. Възстановена е през 1933 г. по проект на архитекта Димитър Иванов, а карловци и войниците от местния гарнизон помагат с материали и безвъзмезден труд. Дъщерите на Яна - сестрата на Апостола, пък помага за пресъздаването на автентичния интериор. През 1937 г. домът на Васил Левски отваря вратите си за посетители и повече от 80 г. е превърнат в музей, който съхранява ценни свидетелства за семейството, живота и делото на националния герой.
Още интересни факти за дома на Апостола можете да прочетете в публикацията на Гергана Манчева “Карлово вдига къщата на Левски от пепелта и я пази като светиня”.
Снимки: vlevskimuseum-bg.org
С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България . От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен..
Любопитна изложба в Народното събрание в София проследява живота и делото на Екзарх Стефан I Български – космополитна личност, останала в историята като радетел на отдалечеността насвещениците от политическия живот, както и с ролята си в спасяването на..
На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя,..