Женска статуя, най-вероятно на жрица, откриха археолозите на Хераклея Синтика, античен град в местността Рупите край Петрич. Статуята е много добре запазена, въпреки че липсват главата и ръцете, уточни доц. д-р Людмил Вагалински - ръководител на археологическите разкопки. Пред БТА той съобщи, че находката е от 1-2 век след Христа. Най-вероятно статуята е паднала по време на голямото земетресение в края на IV век. Статуята впечатлява с детайлната си и фина изработка - много ясно личат сандалите, диплите на дрехата и т.н. Според специалистите има една особеност в облеклото, която подсказва, че тази жена може би е била жрица. Тя, освен стандартните облекла за класическите жени от древността, тя носи и една допълнителна дреха, която по начина, по който е представена, създава впечатление за кожа. Предстои статуята да бъде консервирана, реставрирана и след това експонирана, както и останалите открити до сега статуи на Хераклея Синтика.
Въведение Богородично е един от най-древните и почитани празници в Православния свят, въведен в Константинопол около VIII век, по времето на патриарх Тарасий. Едва шест века по-късно, празникът започва да се отбелязва и в Западна Европа при папа..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова, чиято премиера събра във вторник вечер в Национа лната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"..
През 2007 г., на 11 юни президентът на САЩ Джордж Буш-младши е на посещение в София. По решение на тогавашния протокол пресконференцията, която дава за медиите се провежда сред експонатите на Националния археологически музей. Официалният обяд за госта..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото..