Археолози откриха четири гроба, на почти 8 000 години, в раннонеолитното селище "Слатина" в София. Скелетите са на трима възрастни и дете. Пред БТА заместник-председателят на Българската академия на науките чл.кор. д-р Васил Николов поясни, че те са от най-ранните гробове в София и Софийското поле.
Селището е съществувало около 500 години, от края на VII-то до средата на VI-то хилядолетие пр. Хр и е създадено от заселници, дошли от Мала Азия. Предстои лабораторен и ДНК анализ на находките в Института по антропология.
Единият гроб е двоен, на мъж и дете. Другите останки са на жена, положена по корем, и на мъж в ембрионална поза, коментира ученият.
След големия господски празник Успение Богородично, Рождението на Божията Майка е на особена почит в България. Църквата ни го отбелязва на 8 септември, заедно с гръцката православна църква, а останалите поместни православни църкви почитат празника на..
Находките от археологическите разкопки на Козарева могила – селище от V хил. пр. пр.н.е., се превърнаха в истинска сензация още през 2014 година, когато за пръв път бяха представени пред широката публика. Сред изящните експонати се открояват..
На 6 септември 1885 г. България отново става единна държава. В интервю за Радио България професорът от Софийския университет "Св. Климент Охридски" Иван Илчев разказа за факторите, които са довели до Съединението, когато Княжество България и..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..