На 1 август, с литургия в столичната църква „Света София“, започва традиционният поклоннически поход „Рилският чудотворец“. За единадесета поредна година той събира стотици вярващи, готови да изминат нелекия маршрут през планините Витоша, Верила и Рила.
Свети Йоан Рилски, небесният покровител на България, живял през Х век и основал Рилската света обител. Още тогава хората го почитали заради голямата му вяра и дарбата му да помага на хората. Наричали го земен ангел и небесен жител, а в народните предания името му е свети Иван. И до днес са живи многобройни легенди за чудесата, които извършвал.
На 18 август 946 г. св. Йоан напуснал този свят. По-късно, 34 години след успението си, той се явил на сън на свои ученици и наредил да изровят нетленното му тяло и да го пренесат в Средец (сегашната София). Там мощите му били пазени в продължение на два века, а през 1195 г. цар Асен тържествено ги пренесъл в столицата Търново. През 1496 г., по време на османското владичество, след като получили разрешение от султана, монасите от Рилския манастир върнали мощите на светеца в светата обител.
Пътят, който днешните следовници на вярата изминават, е около 100 км. Разбира се, всеки може да достигне портите на манастира с различни превозни средства. Идеята за нелекия преход е да се съпреживеят трудностите, дръзновението и куража на монасите отпреди повече от пет века. В интервю, публикувано на сайта Софийската света митрополия, архимандрит Василий, водач на миналогодишния поход разказва, че по време на целия път, от сутрин до вечер се пеят и четат молитви и това превръща похода в жива църква, която се движи през планините.
Поклонниците завършват похода на 6 август в Рилската света обител, където взимат участие в празничната света литургия за Преображение Господне.
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината от рождението на „Краля на валса“. Балът, който е под патронажа на кметовете на София и Виена и..
В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя, 9 февруари е обявена 7 часова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75. Българските власти препоръчват на гражданите и..
Притежава ли всеки един от нас способността да влияе на обществените нагласи и да създава условия за едно по-щастливо, по-уверено и изпълнено с надежда общество, в което хората изразяват себе си по най-добрия начин? Според някои българи..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..