Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си припомним…

Банско предлага свеж планински полъх и разходка в историята

Снимка: БГНЕС

Планината с разноликите си страни във всеки сезон отдавна е превърнала Банско в популярен курорт. Докато е отрупана със сняг, на пистите й се състезават елитни спортисти, а любителите на ските се спускат по отлично поддържаните терени.


А щом зеленината избуи с настъпването на пролетта, планинските възвишения се превръщат в място за туристически разходки, по време на които можеш да се изкачиш на връх Вихрен, да се полюбуваш на 1300-годишната Байкушева мура, да набереш благоуханен чай.



Но Банско е и място с богата история, за която свидетелстват старинната архитектура и съхранените традиции, а също - народните будители Паисий Хилендарски, Неофит Рилски и Никола Вапцаров, чийто живот започва в планинското градче. И макар Банско да дава своя дан във въздигането на българската нация през Възраждането, следите му се губят още в древността.

В околностите на града са разположени над сто обекта от археологическата карта на страната ни. Един от тях е крепостта “Ситан кале”, чийто първи обитатели стават траките, а през Средновековието служи за отбрана на местните хора срещу османските нашественици. 



Днес, въпреки Covid-19, разположеният в Пирин планина курорт, отново е отворен за туристи. Летният му календар е разширен с нови фестивали и културни прояви, а хотелиерите и ресторантьорите вече поставиха знак за безопасност върху своите обекти, потвърден от Регионалната здравна инспекция.

Още интересни факти от историята и културния облик на Банско можете да прочетете в материала на Венета Павлова “Банско – магията на миналото”.

Снимки: БГНЕС, visit-bansko.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56

В България започват "Горещниците"

На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..

публикувано на 15.07.24 в 09:10