Д-р Хасърджиев: Здравната система не е подготвена за предизвикателството Covid-19
„100% от всички жертви на Covid-19 са хора с придружаващи заболявания”, заяви пред БНР д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Той подчерта, че се наблюдава „много голяма заплаха” при хронично болните пациенти. Според лекаря неспазването на препоръките за дистанция и носене на маски у нас е силно притеснително. „Силно притеснително е и това, че здравната ни система не е подготвена да посрещне подобно предизвикателство”, добави той, визирайки коронавируса. На свой ред, кардиологът проф. Младен Григоров каза, че Covid-19 е създал психопандемия. Интервюто чуйте ТУК.
210 новозаразени с коронавирус
Новите случаи възлизат на 3,9% от общо направени 5388 PCR тестове през последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Най-много положителни проби са установени в София – 59, следват Пловдив с 31, Благоевград с 24, Добрич с 17 и Варна с 14. Второ поредно денонощие са починали 12 души и с тях броят на загубилите живота си вследствие коронавирусна инфекция става 471. Оздравели са 174-ма, а в болница се намират 861 пациенти – от тях 64-ма в интензивни отделения. Активните случаи са 5097 от общо 13 722 до момента. Още информация – ТУК.
Коронавирус и в спешната помощ в Пазарджик
Шест положителни проби за Covid-19 са установени сред служителите на Центъра за спешна медицинска помощ в града. Заразените са лекар, двама специалисти по здравни грижи, санитар и двама шофьори на линейки. В момента се изследва целият медицински персонал. Директорът на центъра трябва да осигури непрекъснат работен процес при отсъствието на голям брой служители, както и да провежда всекидневен мониторинг върху използването на лични предпазни средства от работещите там, съобщава репортерът на БНР Димитър Владимиров.
Положението в добричката болница остава критично, Covid-отделението - без места
„Ръководството неглижира ситуацията и си мислеше, че няма да ни връхлети пандемията, затова и не предприе съществени мерки”, коментира пред БНР гастроентерологът д-р Ивелина Вълчева по повод на критичната ситуация в болницата. Тя обясни, че двете отделения – Covid-секторът и второто вътрешно, са запълнени и няма как да се приемат повече пациенти. Д-р Ивелина Вълчева заедно с колежката си д-р Елис Селимова, също гастроентеролог, се грижат за болните с Covid-19 в града след закриването на инфекциозното отделение заради напуснали лекари. Според тях сегашната организация в болницата крие рискове както за пациентите, така и за медицинския персонал. През май в Добрич не е имало нито един заразен, а през август се очаква вирусоносителите да надминат 550.
Маските задължителни на публични мероприятия в Пловдив
Заради задълбочаващата се епидемична обстановка в областта носенето на маски на футболни срещи, концерти и други сценични прояви става задължително, реши Областният кризисен щаб в града. Областният управител Дани Каназирева призова кметовете да съдействат на контролните органи, за да се намали контактът между посетителите при влизане и излизане от даденото събитие.От идния понеделник още две пловдивски болници с общо 40 легла ще приемат пациенти с коронавирус, съобщи БНР-Пловдив.
Гражданите най-често питат на горещия телефон за карантината
Между 350 и 400 души се обаждат всеки ден на националния телефон 02 807 87 57 с въпроси, свързани с Covid-19. Най-често те питат кой подлежи на карантина при пристигане от дадена страна, кои граждани имат правото да влизат у нас, може ли да бъде отменена карантината при отрицателен PCR тест. По-рядко постъпват въпроси за симптомите на коронавируса, но понякога звънят паникьосани хора, търсещи успокоение. Линията е открита от Министерството на здравеопазването през февруари и в началото е била заета непрекъснато. Напоследък се забелязва успокоение, съобщава репортерът на програма “Хоризонт” Поли Начева.
Работодатели и граждани глобени за неспазване на дисциплина
Здравната инспекция във Велико Търново глоби трима работодатели и 13 граждани за неспазване на противоепидемичните мерки. Санкциите на работодателите са наложени заради неосигурени дезинфектанти в работните помещения, а на гражданите – тъй като не са носили предпазни маски в магазините и в градския транспорт. През юли РЗИ в града е съставила 16 акта за 5200 лв. за нарушения на противоепидемичните мерки при направени 585 проверки. В областта активните случаи на Covid-19 са 45, от тях на болнично лечение са 16 пациенти, съобщи репортерът на БНР Здравка Маслянкова.
Чартърните полети към Варна и Бургас са спаднали драстично
През настоящия летен сезон чартърните полети към Варна са спаднали с 80%, а към Бургас с 83%, сочат данните на двете летища. По думите на изпълнителния директор на националния ни превозвач „България ЕР“ Христо Тодоров, цитиран от БНТ, екипажите вземат всички необходими мерки за дезинфекция и дистанция по време на полетите. Тодоров посочи, че българските самолети вече разполагат с хепа филтър, който пречиства въздуха в кабините. По време на полета всички пътници са длъжни да носят маски, а в санитарните помещения са поставени дезинфекционни материали, информира още Христо Тодоров.
Бум на туристи в два черноморски курорта
На фона на слабия туристически сезон заради епидемията от коронавирус, на местата за настаняване на юг – около Созопол, къмпинг „Градина” и Лозенец, бележат ръст на нощувките спрямо миналото лято, пише в. „Труд”. През почивните дни дори има недостиг. Голяма част от летовниците са българи, които по традиция почиват в Гърция, Италия, Франция, Испания, но заради затрудненията по границите през т.г. са предпочели родното Черноморие.
България иска зрители на стадиона, УЕФА не дава
Двубоите от новото издание на Шампионска лига и Лига Европа ще се играят без публика, на този етап до плейофната фаза, включително. Това обявиха от Европейската футболна централа (УЕФА). Така въпреки регулациите в България, които гласят, че срещи могат да се провеждат при 50% запълнен капацитет на стадионите, всички мачове на българските отбори под егидата на УЕФА ще се провеждат без фенове по трибуните, съобщава сайтът „Спортал“.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
Съставил: Диана Цанкова
В "България днес" на 13 март разговаряме за съдбата на "Слава", единствената запазена българска подводница, понастоящем музей, закотвен на един от ръкавите на Варненското езеро. Припомняме си делото на епископ Франческо Галони, създател..
В "България днес" на 12 март 2025 година думата има изкуството. Ще научите какви са акцентите в започващия 29-ти международен София Филм Фест, колко силна и дълголетна може да бъде каузата "Артисти за деца". За младите с подкрепа и поклон – срещаме ви с..
В " България днес" на 11 март 2025 година говорим за рака на гърдата, за превенцията и отговорно отношение към собственото ни тяло. Специално за Радио България интервю с Вячеслав Лупов, кмет на град Тараклия. Гостуваме на българската..
В "България днес" на 15 април слушайте: 0 1 : 47 - Актуална информация от България и света 13 : 07 - Прогноза за времето у нас и..