„Глупаво е да правиш планове за целия си живот, след като не си господар дори на утрешния ден“ ‒ тези думи на римския философ Луций Аней Сенека отдавна са доказали своята правота и са тъкмо на мястото си и през настоящата 2020 г. Година, която започна като всяка друга, с куп планове, нови идеи и ентусиазъм, но от месец март спокойно можем да кажем, че човечеството заживя в съвсем различен свят, чиито прототипи бе виждалодосега само на екран, като част от някой нов фантастичен филм.
Пандемията от Covid-19 преобърна изцяло както дневния ред, така и приоритетите на гражданите в Европа и по света. Редица културни и масови мероприятия, планирани предварително бяха анулирани или пренасрочени за по-късна дата, с надежда кризата с вируса да бъде овладяна.
България не прави изключениеи след първоначалното пълно замразяване на културните събития, актьори, музиканти, художници и други творци, започнаха да търсят алтернативни начини, по които изкуството им да достига до публиката. Постепенно някои от проявите започнаха да се провеждат на открито, с по-ограничен брой зрители, при спазването на всички противоепидемични мерки.
Така се случи и с фестивала, който започва днес – 20 август, в столичния град. Първоначално предвиден в началото на месец юли, Sofia summer festival бе преместен за втората половина на август. В своеобразен негов дом се превръща пространството, популярно сред столичани като Южен парк 2 (в близост до Националния дворец на културата и Музея „Земята и хората“). Той ще продължи до края на месец септември, а програмата под открито небе предлага силен коктейл от музика, театрални представления, най-нови, но и любими филмови заглавия. Част от събитията ще бъдат с вход свободен, а за други ще ви е нужен билет, който може да закупите онлайн.
За момента сме обявили само първите дни от програмата и още я довършваме – заяви в интервю за програма „София“ на БНР един от организаторите на фестивала Борислав Чучков. „Стремежът ни за филмовата, както и за театралната програма е да бъдат посветени на качествената комедия“‒ посочи още той. Филмовите предложения са разнообразни и включват както български заглавия като „Маймуна“ (2016) на режисьора Димитър Коцев-Шошо и „Бащата“ (2019) на Петър Вълчанов и Кристина Грозева, така и европейски филми, част от селекцията за тазгодишното издание на фестивала Master of art. Театралните представления в програмата са част от репертоарите на столичните „Театър 199“ и „Възраждане“. Сред музикантите, които ще излязат на сцената на фестивала личат имената на Иво Димчев, популярен със своята ексцентричност и неподражаем стил, както и българската рок група SEVI.
Sofia summer festival се провежда със съдействие от страна на Столична община, Община „Триадица“, Министерството на културата, Български спортен тотализатор и други спомоществователи.
Съставил: Йоан Колев
Румънският президент Клаус Йоханис награди маестро Найден Тодоров с орден "Културни заслуги" с ранг "Велик офицер" за "Популяризиране на културата". Престижната награда е признание за дългогодишните усилия на маестрото в двустранното сближаване. Тя се..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че именно той е домакин на поредното издание на Международни българистични четения "Младите в науката..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и..