Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обучението ще е присъствено, дистанционното – само в ограничени периоди

Снимка: архив

Заради Covid-19 Министерството на образованието има два сценария за учебната година. Обучението ще започне присъствено на 15 септември, каза пред БНТ министър Красимир Вълчев. Дистанционната форма на обучение все още не е достатъчно разработена и ще се използва временно само при сезонни вируси. Ще се даде превес на присъственото обучение, но при ограничено взаимодействие между класовете и групите в детските градини. Ако има болно дете, стремежът ще е да се ограничи физическият контакт на децата извън паралелката или групата. Ще има задължителни и пожелателни мерки за безопасност, като задължително ще се носят предпазни маски, но не в класните стаи, а в общите помещения. 
Присъственото обучение подкрепи и д-р Валери Велев от Детската клиника на Болницата по инфекциозни и паразитни болести в София.
„Нищо драматично няма да се случи, това, което много пъти съм казвал – децата не са рискова група, това е ясно за всички, те са под 4 на сто от доказано заболелите от коронавируса в световен мащаб" – каза лекарят в интервю за БНР.
Доколко деца с хронични заболявания трябва да ходят на училище е друг въпрос, защото средата е рискова, допълни Велев. По думите му тук държавата разумно е решила темата да се обсъди от педиатричния борд, който да издаде препоръки.
Според д-р Велев безпричинната изолация на децата ще донесе много неприятности
„Европейското дружество за контрол и превенция на заболяванията посочи, че децата ще пострадат изключително – и здравословно, и емоционално, и социално, ако бъдат ограничени нормалните им контакти и не ходят на училище.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Провадия-Солницата" е кандидат за Знака за европейско наследство

Праисторическият комплекс "Провадия-Солницата" – най-старият солодобивен и градски център в Европа (5600 - 4350 г. пр. Хр.), е сред обектите, предложени за Знак за европейско наследство – 2025. Тази година Европейската комисия е получила общо 21..

публикувано на 14.03.25 в 17:15

Българи се срещнаха с експерти от Комисията на САЩ за наука, космос и технологии

Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов и Райчо Райчев - основател и изпълнителен директор на българската компания EnduroSat, се срещнаха с експерти от Комисията за наука, космос и технологии на Камарата на представителите на САЩ. За това..

публикувано на 14.03.25 в 16:12

КНСБ: Трябват допълнителни средства в бюджета за заплати в публичния сектор

Спешно да бъдат предвидени допълнително 200 милиона лева за ръст на заплатите в публичния сектор – за това настоява КНСБ преди второто четене на Бюджет 2025 в пленарната залата, което предстои следващата седмица. Конкретно се иска повишаване на..

публикувано на 14.03.25 в 15:17