Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме сраженията за освобождаване на Добруджа през 1916 г.

Паметникът на Иван Колев в Добрич
Снимка: БГНЕС

Навършват се 104 години от Добричката епопея. През септември 1916 година, с победоносното настъпление на Трета българска армия и на конницата на генерал-лейтенант Иван Колев, наречен още Спасителя на Добрич, Южна Добруджа се връща в пределите на България. Паметта на загиналите за освобождението на Добруджа беше почетена с поднасяне на цветя пред паметника на генерал Иван Колев в Добрич, наричан Спасителя на Добрич и Мемориала на VI пехотна Бдинска дивизия, край село Козлодуйци.

На същата дата, 7-ми септември отбелязваме и 80 години от подписването на Крайовската спогодба, която връща окончателно Южна Добруджа в пределите на България.

За историците, договорът в Крайова от 7 септември 1940 г. е огромен успех за българската дипломация, защото позволява връщането на изконна българска земя по мирен път. Затова някои съвременни политици определят този акт като „Второто Съединение на България”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бакаджишкият манастир пази ценни реликви от Освобожението на България

Доброволци се включват в почистването и възстановяването на манастира "Св. Спас" до връх Бакаджик. Акцията се организира на 2 ноември от кмета на близкото село Чарган Стоимен Петров. съобщава БТА. Храмът в манастира е първият в страната,..

публикувано на 03.11.24 в 08:05

На Архангелова задушница възпоменаваме починалите и раздаваме милостиня

В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..

публикувано на 02.11.24 в 04:25

Тайната мисия на цепелин L 59 или как Ямбол влезе в историята със световен рекорд

В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...

публикувано на 01.11.24 в 11:55