Навършват се 104 години от Добричката епопея. През септември 1916 година, с победоносното настъпление на Трета българска армия и на конницата на генерал-лейтенант Иван Колев, наречен още Спасителя на Добрич, Южна Добруджа се връща в пределите на България. Паметта на загиналите за освобождението на Добруджа беше почетена с поднасяне на цветя пред паметника на генерал Иван Колев в Добрич, наричан Спасителя на Добрич и Мемориала на VI пехотна Бдинска дивизия, край село Козлодуйци.
На същата дата, 7-ми септември отбелязваме и 80 години от подписването на Крайовската спогодба, която връща окончателно Южна Добруджа в пределите на България.
За историците, договорът в Крайова от 7 септември 1940 г. е огромен успех за българската дипломация, защото позволява връщането на изконна българска земя по мирен път. Затова някои съвременни политици определят този акт като „Второто Съединение на България”.
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..