Плевен е домакин на изложба с макети на обекти, част от културно-историческото наследство на Румъния и България. От 11 до 23 септември можете да разгледате 18-те умалени модела на различните сгради, всеки ден от понеделник до събота, между 9,30 и 18 часа, в сградата на Регионалния исторически музей.
Градът-домакин е представен с два макета - Панорама „Плевенска епопея 1877 г.“, както и сградата на самия музей.
В експозицията присъстват още скалният манастир „Свети Димитър Басарбовски", отдалечен едва на 10 километра от град Русе, католическият храм „Свети Йосиф“ в село Бърдарски геран, Държавната търговска гимназия в Свищов и други.
От страна на Румъния, част от изложбата са макети на църквата „Свети Никола“ и на Кралския дворец в морския румънски град Констанца, както и Константиновият мост в Корабия.
Идеята за събитието се ражда в рамките на проекта „Дунав- Река с много история“, подкрепен от ЕС чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Съставил: Йоан Колев
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита..