Над половината българи смятат, че здравната система се е справила с коронакризата
Отношението на българите към здравната система е традиционно негативно, но за последната година се регистрира позитивна динамика, вероятно в резултат на коронакризата. Към момента 63% от българите смятат, че здравната ни система се развива в негативна посока, докато при проучване от преди година този процент е бил около 70. Това показва изследване на социологическа агенция „Тренд“ от август 2020 г. по поръчка на инициативата „Заедно за повече здраве“, включваща Българския лекарски съюз.
52% от респондентите смятат, че българското здравеопазване се е справило с проблемите около пандемията, 26% − че не се е справило, 22% не могат да преценят.
3,95% от направените 2330 PCR теста са положителни
92 нови случая на коронавирус са регистрирани в България за последното денонощие. Това са 3,95% от направените 2330 PCR теста. Водеща по брой новозаразени е София с 25 случая, следват Благоевград − 18 и Ямбол – 8, показват данните от Единния информационен портал.
Починали са 4-ма, излекувани са 8 души. В болници се намират 736 пациенти с коронавирусна инфекция, 53-ма от тях са в интензивни отделения.
От началото на пандемията в България са регистрирани 17 891 случая на коронавирус. Най-много от тях са в София − 4812, Благоевград − 1644, Пловдив − 1501 и Варна − 1349.
24,8 на 100 000 души е заболеваемостта от коронавирус в България
След едно високо ниво през август, през септември България е преминала във фаза на сравнително намалена заболеваемост от коронавирус. Това заяви пред БНР главният държавен здравен инспектор и член на Националния оперативен щаб за коронавируса доц. Ангел Кунчев.
За момента сред страните в ЕС и Европейската общност България е на 19-то място по заболеваемост от Covid-19, което е под средното ниво. За последните 14 дни заболеваемостта в страната ни е 24,8 на 100 000 души. Според него не се очаква да се стигне до нови строги ограничителни мерки, каквито имаше през пролетта.
В контекста на предстоящото начало на учебната година Кунчев посочи, че противоепидемичните мерки, предвидени за училищата, „ще ги превърнат в едни от най-безопасните места в обществото“, където рискът ще бъде намален до приемлива степен. Чуйте повече ТУК.
Скендер Сила: Ще победим вируса, когато се научим да живеем отговорно с него
„Ще победим вируса, не с ваксина, а когато се научим да живеем отговорно с него“. Това заяви в интервю за Нова телевизия Скендер Сила, представител на СЗО в България. Според него България се е постарала да направи най-доброто, за да спаси живота на хората и се справя добре в условията на пандемията.
Мини-церемонии препоръчва МОН за началото на учебната година
Министерството на образованието и науката препоръчва на 15 септември тържества в училищните дворове да има само за учениците от 1, 5 и 8 клас, а останалите да проведат мини-церемонии в класните стаи. Това каза за БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. Той обаче направи уговорката, че в малките училища е възможно общо тържество за всички ученици на двора. Цялото интервю чуйте ТУК.
Антиковид мерки в навечерието на Въздвижение на Светия кръст Господен
В навечерието на един от 12-те големи християнски празници − Въздвижение на Светия кръст Господен, по-популярен като Кръстовден, хора от цялата страна се събират на Кръстова гора в Родопите. За това съобщава БНР Пловдив.
Тази година заради противоепидемичните мерки, свързани с коронавируса, във всички храмове ще има дезинфектанти, а вътре ще бъдат допускани по-малко вярващи.
Богослуженията започват тази вечер на открито пред централния храм „Покров Богородичен“.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика − в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Редактор: Миглена Иванова
За образованието с надежда и за учителите с признание – така може да определим разговора на Гергана Манчева с проф. Христо Бонджолов, който ще чуете в „България днес“ тази сряда. След това ще припомним историята, която пише..
С отзвука от Деня на независимостта на България започва днешната програма на Радио България. Ще чуете вдъхновение от думи в размислите и страстите на поета Иван Ланджев, след което ще отдадем заслуженото на модата, но от стомана. За финал ще говорим за..
В „България днес“ се връщаме назад в историята, за да разберем как се стига до обявяването на независимостта на България и какво коства това на страната ни, слушаме манифеста за провъзгласяването й и научаваме за изработката му от художник-декоратора..
В „България днес“ ще избягаме от политическата динамика на дните ни и ще се потопим в света на музиката, в..