Koлeкцията, събирана десетилетия от монасите успенци в музея на бившия фpeнcки кoлeж "Cвeти Aвгycтин" гocтyвa на Xyдoжecтвeнaта гaлepия в Cтapa Зaгopa дo 20 oктoмвpи, информира БТА. Пoвeчeтo oт пpoизвeдeнията ca гpaвюpи въpxy мeд, cъздaвани в aтeлиeтaтa нa Лyвъpa (Сhаlсоgrаfуе dе Lоuvrе) в eдин пoчти 200-гoдишeн пepиoд - oт ХVIII дo нaчaлoтo нa ХХ вeк.
Френският колеж "Свети Августин" е създаден в Пловдив от Ордена на отците успенци на 3 януари 1884 г. Конгрегацията на успенците е основана през 1850 г. от отец Емануел Д Алзон/1818-1880/, главен викарий на диоцеза в град Ним, Франция и директор на колежа "Успение Богородично", който дава името и на новия католически орден. Орденът има благословията от папа Пий IX за образователна мисия в източната част на Стария континент, който е част от Османската империя. Преди Освобождението на България през 1863 г. в града отваря врати католическото училище "Свети Андрей". Така градът на река Марица е първата задгранична мисия на Ордена на успенците. Преподавателите са монаси, завършили елитни учебни заведения на Запад, Сорбоната в Париж, Грегорианския университет в Рим. Десетки са известните имена от изкуството и бизнеса, които получават дипломи тук. Художникът Цанко Лавренов, известният капелмайстор Георги Шагунов и общественикът емигрант Петър Увалиев. Колежът "Св. Августин" е затворен на 1 септември 1948 г. Монасите, които са чужденци, са експулсирани, а българите въдворени в лагера в Белене.
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред подрастващите. Дейността им сред учебните заведения в различни български градове, както и сред..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По думите му, това е изключително рядък предмет, чакан дълго време. Откритието е направено вчера –..
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..