Демонстрации на бойни умения на земя и от кон, под съпровод на средновековна и ренесансова музика, клетвен ритуал, последван от воинска битка, разиграване на древни военни тактики и бойни изкуства са само част от приключенията, които очакват посетителите на фестивала. Началото е точно в 18 часа на 25 септември, когато, облечени в древните си одежди, участниците ще преминат с шествие от пл. „Централен” до Римския стадион в Пловдив, а пред сградата на Общината ще бъде запален фестивалният огън. След това, на Римския стадион, гражданите могат да наблюдават истински гладиаторски спектакъл и да влязат в ролята на безпристрастни съдии, които да „решат“ съдбата им. След официалното откриване, фестивалът, осъществен с финансовата подкрепа на община Пловдив, продължава в един от градските паркове – Лаута.
Това е един от новите фестивали, намерили място в Културния календар на града. Радвам се, че това се случва в Пловдив – град с хилядолетна история, който има какво да покаже – изтъкна заместник-кметът Пламен Панов.
Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..