На 3-ти и 4-ти октомври, страната ни събира гости от Европа, Близкия Изток и Централна Азия да се насладят на чудото на миграцията на птиците. Това е едно от най-големите международни събития, което се организира от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), като партньор на BirdLife International, от 1993 г. насам.
Досега, за 26 години в него са участвали над един милион души, които са наблюдавали повече от 75 милиона птици. Тази година Европейските дни на птиците се координират на международно ниво от Словашкото орнитологично дружество /BirdLife Словакия/. Градовете-домакини на събитието в България са София, Варна, Хасково, Свищов и Гоце Делчев.
Освен наблюдения на птици, са предвидени и презентации за застрашените видове и техните миграции, екскурзии, кръгли маси и др. Те ще се проведат при строго спазване на епидемиологичните мерки, посочва в съобщението си БДЗП. Кои са най-търсените пернати видове от орнитолози и фотографи?- вижте в публикацията „Ловци“ на пернати в България.
България заема 11-о място в световния индекс за тази година на компанията Surfshark - Digital Quality of Life 2025, при предходна 18-а позиция. Индексът има за цел да проучва и проследява цифровото благополучие на страните по пет признака: достъпност на..
В редица градове на България днес ще се проведат шествия под надслов "Нито една повече" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени. В шествията ще се включат и от Българския фонд за жените. От фонда посочват, че за 2025 г...
В "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10 - Банатските българи, палкенският език и книжовната норма – интервю с д-р Светлана Караджова за..
Във вторник минималните температури ще са от 0 до 5°, по-високи по Черноморието – между 8 и 11°, в София ще е около 2°. През деня над Югозападна и..
В "България днес" на 24 ноември слушайте: 05:33 - Еврото тревожи българите, но привлича чужденците 17:03 - Актуално за сънародниците по света 22:10..
Сътрудничеството между български и китайски учени беше обсъдено днес в София на форум от представители на Българската академия на науките, правителството,..