Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече българчета в неделните училища в Истанбул и Одрин

Наталия Михалевска
Снимка: архив

Деветдесет деца ще посещават българските неделни училища в Турция през настоящата учебна година. Едното училище се намира Истанбул, а другото в Одрин. “Интересното в тяхната програма е че акцентът не пада върху обучението по български като майчин език, а като роден или придобит”, каза за БНР-Кърджали Наталия Михалевска, директор на дирекция “Образование на българите зад граница и училищна мрежа” в МОН.

В училището в Българската екзархия в Истанбул се обучават не само деца на български изселници, но и на цариградски българи. Предлагат се също курсове за възрастни хора. Учебната година в града на Босфора вероятно ще започне с онлайн обучение, тъй като мерките за безопасност заради коронавируса са много строги по отношение на достъпа до Българската екзархия.

Близо 30 деца ще учат в училището в Истанбул, докато в Одрин са се записали 60. Заради повечето деца в сравнение с м.г. ще има и увеличение на субсидиите за неделното обучение.

През тази година българските деца зад граница ще се обучават в общо 382 неделни училища на няколко континента. Очаква се 40 хил. българчета с помощта на 4 хил. учители да посещават часовете по български език, история, география и фолклор.

Редактор: Диана Цанкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Връчиха най-високия български орден за чужденци на д-р Инго-Ендрик Ланкау

Президентът Румен Радев връчи орден „Мадарски конник“ първа степен на почетния консул на България във федерална провинция Хесен, в Германия, д-р Инго-Ендрик Ланкау. На церемонията президентът подчерта, че д-р Ланкау е изиграл ключова роля..

публикувано на 22.10.25 в 12:53

Заетостта в България е сред най-високите в ЕС, но над 1 млн. души не работят

В трудоспособна възраст към 31 декември 2024 г. са 3 765 000 души или 58,5% от населението на страната ни. Мъжете са 1 970 000, а жените – 1 795 000. Това съобщи  зам.-председателят на Националния статистически институт (НСИ) Свилен Колев...

публикувано на 22.10.25 в 10:32

В граничните райони на Кюстендилско чужденци вече напират да плащат в евро

Чужденци често искат да плащат в евро в България, особено като зареждат гориво по бензиностанциите. Причината е, че на стоките вече има обозначена и цена в европейската валута, разказват в търговските обекти в Кюстендилския край. Малко трудно..

публикувано на 22.10.25 в 09:41