Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ръчно тъкани български килими красят европейските дворци

Марияна Николова
Снимка: БТА

Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова пое ангажимент да популяризира българското килимарство като част от програмите за културно-исторически турове в страната. Това тя заяви при посещението си в цеха за ръчно тъкани килими в село Костандово, област Пазарджик, съобщи БТА. Сред клиентите на българската фирма, освен британската и други кралски фамилии в Европа, са и много от емблематичните музеи в света. Над 200 замъка във Великобритания са обзаведени с килими от Костандово. Стаята на кайзера във виенския музей "Албертина" също е обзаведена с вълнен килим от Костандово. Според Николова уникалните български килими имат качества да станат част от културното наследство на Европа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Виненият туризъм в България има потенциал като този във Франция, Италия и Испания

Анелия Христова - сертифициран винен експерт и екскурзовод, член на Българската асоциация на винените професионалисти, заяви пред БТА необходимостта да се представят и показват повече местните български сортове . В тази връзка важна част от..

публикувано на 27.04.25 в 08:55

Белослав, където се ражда стъклото – традицията, музеят и живото изкуство

Единственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..

публикувано на 22.04.25 в 09:25

Атракционните пътувания с ретро влаковете на БДЖ са безспорен туристически хит

Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..

публикувано на 14.04.25 в 11:30