Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас стимулират студенти по нова програма

Снимка: pixabay

"Успешни студенти" – така е наречена нова програма на Община Бургас, чиято цел е да стимулира финансово добре представящи се студенти от висшите училища на територията на Бургас, като същевременно спомогне за осигуряване на квалифицирани кадри в най-търсените специалности.

Всички бургаски студенти от първи, втори или трети курс в редовна форма на обучение и с успех от и над 5.00 могат да подават документи до 16 октомври за отпускане на първите семестриални стипендии по общинската програма. От значение за спечелване им са постижения в областта на образованието, науката и изкуството, участия в проекти, научна дейност и други, уточняват от Община Бургас.

Първокурсниците също могат да получат стипендия, като критерий за нея ще бъде успехът от матурите, както и участието им в олимпиади и други подобни изяви преди постъпването им в университета.

Финансовото подпомагане на студентите ще бъде в размер от 150 до 200 лева месечно и ще се определя от експертна комисия.

С приоритет ще се ползват специалности, свързани с информационните технологии, както и "Право", "Технически науки", "Електроснабдяване и електрообзавеждане", "Икономика, администрация и управление", "Икономика и маркетинг на туризма", "Международни икономически отношения", "Бизнес администрация", "Педагогика", "Психология".

Приемът на студенти в тези специалности от една страна е недостатъчен, а от друга - липсва мотивация, а понякога и средства, за да могат учениците да продължат обучението си в университет – обясняват от бургаската община.

Чрез програмата се цели и задържането на младите хора в града. Освен семестриална стипендия "Успешни студенти", тя предвижда и награда "Студент на годината". Финансовото ѝ изражение ще бъде 600 лева и ще се връчва на официална церемония за награждаване на студенти, постигнали значими резултати в обучението или в научната дейност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Cambridge Day 2025 събира в София преподаватели по английски от страната и чужбина

Cambridge Day 2025 - едно от водещите събития за учители по английски език в Югоизточна Европа, се провежда днес в столичния хотел "Балкан".  За 19-а поредна година конференцията, организирана от издателството "Клет България", събира експерти и..

публикувано на 26.04.25 в 08:00

Стартира Black Sea Route - велотур от Констанца до Резово

Груповият велосипеден тур по туристическия маршрут "Черноморски път" Black Sea Route Epic 2025 стартира днес. Група от над 30 велосипедисти ще премине за десет дни по крайбрежните горски, полски, каменисти и песъчливи пътеки от центъра на най-големия..

публикувано на 26.04.25 в 07:00
Папа Франциск и Росен Желязков

Росен Желязков е начело на българската делегация на погребението на папа Франциск

Премиерът Росен Желязков оглавява българската делегация за участие в траурната церемония за погребението на папа Франциск днес в Рим, Италия, съобщиха от пресслужбата на кабинета. В състава на делегацията са още вицепремиерът и министър на транспорта и..

публикувано на 26.04.25 в 06:00