Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внедряване на иновации в борбата с бедствия

Тема от европейската радиомрежа „Евранет плюс“

Снимка: resilocproject.eu

Като най-голямата програма за научни изследвания и иновации досега, „Хоризонт 2020“ се радва на политическата подкрепа на Европейския парламент и на Еврокомисията. С тяхна помощ програмата успя да пренесе една значителна част от научните открития и идеи от лабораторията на пазара. Нещо повече благодарение на изследователските инициативи, финансирани по различни програми на Европейската комисия, индустрията и учените започнаха по-активно да си сътрудничат. 

Именно тази е насоката на Resiloc, международен проект, финансиран от програмата „Хоризонт 2020“, в който България, в лицето на Балканския институт по социална политика и Българския червен кръст, си партнира с Италия, Обединеното Кралство, Германия, Норвегия, Словения и Гърция. Сред основните му цели е да направи хората от определена общност по-способни да реагират на различните бедствия било земетресение, наводнение, пожар.Още за целта и ползата на подобни проекти, разказва Йордан Димитров от Балканския институт по труда и социалната политика, експерт в областта на европейски програми.



„Ако досега акцентът е бил да се укрепва капацитетът за борба с бедствията на национално ниво или на равнище голям град, то все повече се чуват гласове за това, че отделните общности, отделният квартал, отделната улица, трябва да имат собствен капацитет за справяне с определен тип кризи. Ние всички сме ставали свидетели при големи бедствия, определен квартал или определена улица да са засегнати повече от други, например има най-много жертви и щети там. Което означава, че хората на ниво малка общност трябва да имат и собствен капацитет за реакция и справяне с кризи.“ 

В рамките на проекта има три типа общности. Това са малки, средни и големи общини. В различните държави партньори по проекта, се прилага и различен подход при справяне с бедствия. Едни са по-напреднали, други все още продължават да търсят най-добрите решения. Целта ни чрез Resiloc е да се получи ефект на общоевропейско ниво, като направим местните общности по-устойчиви при реакция на различните видове бедствия. Проектът е с продължителност от 3 години и финансово покритие от 5 милиона евро. Той ще предложи много иновативни подходи в справянето с бедствията казва Йордан Димитров:

„Много важна част от този проект е социалният капитбедствияал, социалното държание на хората, а това са неща, за които информация не се намира лесно. Събираме информация както за физическата инфраструктура, за готовността на общностите, както и за усещането им риск, защото има рискове, които хората не възприемат като такива, така и за социалната им обвързаност. Всичко това не е било измервано и има доста трудности. Когато се събере такава информация ние ще им предложим различни мерки за укрепване на техните способности за справяне с бедствието.“

Снимки: resilocproject.eu, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Река Арда

България предлага на Гърция 5 годишно споразумение за водите на р. Арда

5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..

публикувано на 01.05.25 в 11:08
Андрий Сибига и Георг Георгиев

Украйна кани българския външен министър да посети Киев на 9 май

Украинският външен министър Андрий Сибига е провел телефонен разговор с българския си колега Георг Георгиев. Двамата са обсъдили стъпки за постигането на справедлив мир и начини за развитие на взаимноизгодно сътрудничество. Украинският първи дипломат..

публикувано на 01.05.25 в 09:44

16 страни от ЕС, включително и България ще увеличат разходите за отбрана, чрез по-висок бюджетен дефицит

16 страни от ЕС ще поискат да им бъде позволено временно да не прилагат правилата за бюджетната стабилност, за да могат да направят разходи за отбрана. Сред тях е и България, предава БТА. Еврокомисията представи Бяла книга за бъдещето на европейската..

публикувано на 01.05.25 в 09:08