На 12 октомври Испания чества националния си празник. На този ден страната отбелязва годишнината от откриването на Америка през 1492 г. от Христофор Колумб, и по традиция на мадридския площад с името на мореплавателя се провежда парад на военните подразделения.
Видеопослание към всички приятели на Испания у нас и до испанската общност в България отправи посланик Алехандро Поланко. Той акцентира върху пандемията от Covid-19 и факта, че страната му е понесла сериозни щети, но "продължава да преодолява трудностите", оставайки една от "най-демократичните, модерни, солидарни и толерантни държави в света". Дипломатът припомня, че настоящата година е специална България и Испания - "на 8 май 2020 г. чествахме 110 г. от установяването на дипломатически отношения. По този повод министрите на външните работи на двете държави се срещнаха виртуално и отправиха съвместни послания. Наложи сe повечето предвидени инициативи да бъдат променени като формат или дата, но не бих искал да пропусна да отбележа значителният български принос за това честване както в личностен, така и в институционален план."
На 13 октомври в зала “България” ще се проведе концерт, посветен на Испания, с произведения на национални композитори в изпълнението на Quarto Quartet и на Софийската филхармония. А на 3 ноември, в рамките на кино-литературния фестивал CineLibri, ще бъде прожектиран филмът While at war на режисьора Алехандро Аменабар, след което ще се състои кръгла маса за творчеството на философа и писател Мигел де Унамуно.
Фотографски разказ за политическите, социалните, културните, икономическите и спортните аспекти в отношенията ще представи изложбата “Срещи Испания – България” (Encounters, Spain Bulgaria), която ще можем да видим в дните от 14 до 28 ноември в градинката на “Кристал”.
След това, между 16 ноември и 8 декември, още една експозиция - в Държавната агенция “Архиви”, ще онагледи историята на дипломатическите, консулските, културните и търговските връзки на Испания и България.
Към края на годината е предвидено представянето на гид “По стъпките на един испански дипломат в София – Хулио Паленсия”. С това събитие ще бъде отбелязана и 80-годишнината от представянето на акредитивните писма на испанския посланик у нас (1940-1943г), известен с ролята си за спасяването на 800 български евреи.
Според официалните данни на МВнР в Испания живеят над 125 хил. българи, имащи на разположение 44 български неделни училища, 50 българо-испански асоциации и 3 български православни общини. Стокообменът за първите шест месеца на годината между двете страни възлиза на 560,4 млн. евро – със спад от 40,2% спрямо същия период на 2019. Испания заема 12-о място по отношение на износа и 15-о място спрямо вноса.
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври. Вървим ли към нови предсрочни избори, възможно ли е касиране на избори и какъв е мащабът на..
За пръв път в новата българска изборна история крайният изборен резултат оставя състезаваща се в изборите партия извън Народното събрание с резултат от 3,999% ("Величие") поради недостигащи 21 гласа. Това се посочва в становище на Обществения съвет..
Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с кмета на Лос Анджелис Карън Бас. Йотова беше на посещение в американския град по повод откриването в музея "Дж. Пол Гети" на изложбата "Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..