Големият ни музкикант си отиде на 12 октомври 2019 г. в Солун, където през последните години живееше със съпругата си − певицата Вики Алмазиду.
Милчо Левиев е първият български джаз музикант, спечелил популярност отвъд океана като пианист и композитор. Носител е на орден „Стара планина” (1997). Номиниран е два пъти за „Грами“.
Роден на 19 декември 1937 г. в Пловдив, Левиев завършва Националната музикална академия. Ученик е на големия Панчо Владигеров. Между 1963 и 1968 г. се изявява като солист и диригент на Пловдивската и на Софийската филхармония. По същото време е диригент на Биг бенда на БНР. Милчо Левиев е основател на „Джаз фокус 65“ − формацията, която през 1967 г. получава наградата на музикалната критика на фестивала в Монтрьо.
Емигрира в Западна Европа през 1970 г., малко по-късно, по покана на Дон Елис, заминава за САЩ, където свири и преподава повече от 20 години. Работил е с Били Кобъм, Арт Пепър, Джордж Дюк, Ал Жеро, Дейв Холанд и др.
Да си припомним за големия джазмен, композитор, аранжор и пианист в интервю за Радио България от октомври 2014 г. В него Милчо Левиев споделя: "Търся близостта, а не различинията...".
Съставил: Албена Безовска
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..
Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...
На 15, 16 и 17 юли, най-топлите дни на лятото, в България се извършват редица предпазващи ритуали. Те имат езически произход и са свързани с култа към огъня. Повече за тях, както и за богатата празнична обредност в тези три дни можете да..