Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече три години българите са официално малцинство в Албания

Снимка: Красимир Мартинов

На 13 октомври 2017 г. албанският парламент приема Закон за защита на националните малцинства, с който за първи път в над стогодишната история на съвременна Албания българската етническа общност бива удостоена със статут на национално малцинство. Със същия документ са признати още гръцкото, македонското, влашкото, ромското, египетското, черногорското, босненското и сръбското малцинство. 

С установяването на демократичната власт в Албания започват процесите на българско самоосъзнаване, припомня доц. Спас Ташев. В интервю за Радио България изследователят на българските общности в Западните Балкани уточнява, че българите в Албания никога не са били дискриминирани. През 1991 г. там са регистрирани първите български организации, а две години по-късно у нас пристигат първите младежи с българско самосъзнание, за да следват в университетите. Тогава започва и целенасочената дейност за официалното признаване на българското национално малцинство в Албания, която се увенчава с успех през 2017 г. 

Днес изучаването на книжовен български език е приоритет за сънародниците ни в Албания, които наброяват близо 50 хиляди души - има три български неделни училища, а вече близо 700 младежи са завършили висшето си образование у нас. 

Между България и Албания винаги е съществувал договор и програма за развитие на сътрудничеството в образованието и науката – изтъква посланикът на Албания у нас Доника Ходжа. В интервю за Радио България тя уточнява: „В момента Програмата за периода 2020-2022 е във фаза на одобрение в двете страни и в най-скоро време ще бъде подписана. Двустранното ни сътрудничество е много добро, особено в областта на образованието. Над 300 албански студенти се обучават във висши учебни заведения в България, като само в Благоевградския университет са около 100 души. В рамките на обмена, студенти и докторанти от специалността "Балканистика" на Софийския и на Великотърновския университет правят специализации в различни университети в Албания. Нашите две страни са в един регион и са много сходни. Ще бъде добре, ако младежкият обмен се увеличи - това е предпоставка да се опознаем по-добре и ще повиши качеството на отношенията между страните ни.“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ловният сезон започва с призив за опазване на горите и повече бдителност

Както всяка година, през втората събота на месец август започва ловният сезон на пъдпъдък, гривяк, гургулица и като цяло мигриращите видове дивеч. Според установените правила ловът се извършва само през деня, един час преди изгрев и един час след..

публикувано на 09.08.25 в 10:25

Хърцоите у нас се събират на събор в село Кацелово

Четиринайсетият традиционен Събор на хърцоите ще се проведе днес в село Кацелово, община Две могили, Русенско. Събитието, което е под патронажа на кмета на Две могили Мариета Петрова, ще започне в 09.30 часа с водосвет за здраве и благоденствие...

публикувано на 09.08.25 в 08:00

Големите марионетки на Puppets Occupy Street от Румъния ще се разходят из София

Две от големите марионетки на Puppets Occupy Street от град Крайова, Румъния, ще гостуват в София за първи път в рамките на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест).  Те ще се появят пред софийската аудитория на 9 август, събота..

публикувано на 09.08.25 в 07:20