През 2020 година се навършват точно 120 години от рождението на талантливия майстор на обектива, успял да запечата мигове от живота на незабравими личности, част от културния и политическия елит на страната. Тодор Славчев (1900-1992) снима и съвсем обикновени хора, докато се трудят или почиват, акцентирайки върху техните лица, очи и емоции.
Впечатляваща колекция от негови работи е събрана в изложбата "Софийски летописи" в Национална галерия "Квадрат 500".
Публичното показване на част от архива на "фабриката за образи" на Тодор Славчев е дълбоко истинна образна разходка из историята на София от 30-те до 90-те години на 20-и век, посочват от Националната художествена галерия. Експертите са категорични, че това е знаково събитие в програмата на 11-ото издание на фестивала "Европейски месец на фотографията”.
На разположение на гражданите са 159 фотографии от архива на майстора. След като им се наслади на живо, всеки посетител има възможност да закупи и отнесе в дома си част от фотошедьоврите на Тодор Славчев, подбрани в специална монография. Изложбата е факт с финансовата подкрепа на програма "Култура" на Столичната община и може да бъде разгледана до 15 ноември.
Съставил: Йоан Колев
Снимки: БТА
Каква би била мотивацията във време на политически кризи, войни, мигрантски натиск и неясно бъдеще, да мечтаеш за единен Европейски университет за кино и медии? Една образована и културна нация е много по-трудно манипулируема и по-устойчива на..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
"Ако България ми беше разказана" – под това заглавие в Париж започва новата инициатива на Българския културен институт във френската столица в партньорство със Синематеката за документално кино към Обществената библиотека (Bpi) на Центъра "Жорж..