Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София – първа в Европа със „зелен обществен транспорт при поискване“

Снимка: БТА - архив

София ще тества за първи път в Европа иновативна практика за зелен обществен транспорт при поискване. Вместо да се движат по предварително определени маршрути, нови електроавтобуси ще създадат карта на маршрута въз основа на търсене на гражданите, подадено чрез мобилно приложение.
 

Приложението ще използва изкуствен интелект за усъвършенстване на анализа на данни, за да създаде най-ефективния път за всяко пътуване, като събира възможно най-много пътници. Проектът, който ще се изпълнява в рамките на три години, се очаква да започне през тази есен.

София е първият български град, който печели проект по Програма Urban Innovative Actions (UIA) – инициатива на ЕС, която предоставя на градски райони в цяла Европа ресурси за тестване на нови недоказани решения за справяне с градските предизвикателства, съобщават от Столична община. Бюджетът на проекта е 4,6 млн. евро и се осигурява от общината с подкрепата на Европейския фонд за регионално развитие.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Горски служители протестират край магистрала "Тракия" за по-високи заплати

Над 500 служители в държавните горски и ловни стопанства излязоха на протест при километър 119 на автомагистрала "Тракия". В момента те са се събрали до бензиностанция на автомагистрала "Тракия" до изхода на Пловдив в посока София. Намерението на..

обновено на 14.07.25 в 12:07

Българските евромонети ще "говорят" за родната история и духовност

От 1 януари 2026 година България влиза в Еврозоната , а левът и стотинките  остават в историята. Новата валута, която ще замести националната, ще има различен облик, но ще запази познатите ни символи и образи. Българските евромонети вече са..

публикувано на 14.07.25 в 12:00

Международен семинар за българисти във Велико Търново – традицията продължава

Лятото във Велико Търново задължително се свързва и с едно събитие, превърнало се в традиция за Великотърновския университет, а именно семинара по българистика, в който броят на участниците непрекъснато се увеличава и вече достига почти 100. Това са..

публикувано на 14.07.25 в 10:00