На редовно онлайн заседание, на 21 октомври, Министерският съвет трябва да определи новия председател на Държавната агенция за българите в чужбина, предаде БТА.
Проекто-решението и името на бъдещия председател е внесено от вицепремиера по икономическата и демографската политика и министър на туризма Марияна Николова.
Мисията на агенцията, заложена още при основаването ѝ на 1 октомври 1992 година, е да осъществява политиката на държавата спрямо българите и техните общности по света. Нейни председатели през годините са били политици и общественици като Гиньо Ганев, писателя Георги Данаилов, историците Вера Мутафчиева и Пламен Павлов, филологът Райна Манджукова, икономистът Деница Христова.
През 2018 година Държавната агенция за българите в чужбина преживя сериозен трус, след като при спецакция бяха арестувани тогавашният й председател Петър Харалампиев, главният секретар Красимир Томов и още двама души. Ход на делото беше даден в края на септември 2020 г.
Петър Харалампиев е обвиняем за участие в престъпна група, както и за вземане на подкупи при издаване на удостоверения за български произход, което е важен документ по приключване на процедурата за придобиване на българско гражданство.
Министерство на туризма за поредна година организира националното представяне на международното туристическо изложение World Travel Market в Лондон. По време на 45-ото издание на събитието, от 4 до 6 ноември т.г., България ще се представи с рекордно..
С ритуал по полагане на венци и цветя пред паметника "Илинден" в местността Предела, на 2 август ще бъде отбелязана 122-годишнината от избухването на Илинденско – Преображенско – Кръстовденското въстание . Община Разлог съобщава, че ритуалът ще се..
Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта, съобщи посолството на България в Индонезия във фейсбук. "Българският фолклор ще оживее в сърцето на..
Българският фолклор ще бъде представен по време на Индонезийския интернационален фолклорен фестивал, организиран между 1 и 6 август в Джакарта,..
Вече две седмици България гори, или вече може би само "тлее", след като в четвъртък главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция..
В "България днес" на 1 август слушайте: 01:15 Актуално от България и за българите по света 26:30 Събития от Балканите в петъчната ни рубрика "По..